Részeg utasokkal küzdenek a brit repülőterek és légitársaságok

Egy év alatt 387 utast tartóztattak le a brit repülőtereken, és a légiutas-kísérők is zaklatásra panaszkodnak.

MTI
2017. 08. 14. 12:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre nagyobb gondot jelentenek a részegeskedő emberek a brit repülőtereken és -járatokon, egy év alatt csaknem 50 százalékkal nőtt az őrizetbe vett ittas utasok száma hétfőn ismertetett adatok szerint.

2016 februárja és 2017 februárja között 387 utast tartóztattak le a brit repülőtereken. Egy évvel korábban még csak 255 ilyen esetet jegyeztek fel – közölte kutatásai eredményeit a BBC. A brit közszolgálati média azoktól a rendőrkapitányságoktól kért adatokat, amelyek közelében jelentősebb forgalmú repülőtér működik. Húszból 18 helyről kaptak válaszokat.

Megkeresték a Unite szakszervezeti szövetséghez tartozó légiutas-kísérőket is, a közvélemény-kutatásban részt vevő négyezer légiutas-kísérő közül minden ötödik panaszkodott arra, hogy fizikai zaklatást kellett elszenvednie.

A Virgin légitársaság egyik korábbi utaskísérője a BBC hírtelevízió hétfői adásában úgy fogalmazott: azt hiszik róluk, hogy „bártündérek” az égben. Egyes utasok fogdosni akarják a mellüket, a feneküket vagy a lábukat – osztotta meg tizennégy évi tapasztalatát Ally Murphy.

2016 júliusában a legnagyobb brit légitársaságok és repülőterek szabályrendszert fogadtak el a kellemetlenkedő utasok kezelésére. Ennek keretében arra kérték a vámmentes üzleteket, figyelmeztessék vevőiket, ne fogyasszák el a gépen a náluk vásárolt alkoholt. A légiutas-kísérőket pedig sürgették, ne adjanak szeszes italt részegnek tűnő utasoknak.

A BBC felmérésében részt vevő utaskísérők több mint negyede nem is hallott a szabályrendszerről, akik ismerik, azoknak csak 23 százaléka találta hasznosnak. „Nem működik. Napi, heti, havi rendszerességgel tapasztalunk incidenseket. A vámmentes üzletekben árusított alkohol a gondok legjelentősebb forrása” – mondta egy név nélkül nyilatkozó légiutas-kísérő.

Nagy-Britanniában akár kétévi szabadságvesztést vonhat maga után, ha egy utas ittasan lép a fedélzetre vagy ott részegedik le. A szigetország nemzetközi repülőterein azonban nem érvényes az alkohol napszakhoz kötött árusítására vonatkozó előírás, a bárok akár már hajnali négykor kinyithatnak, hogy kiszolgálják az utasokat.

A brit repülőterek utasforgalma tavaly meghaladta a 270 milliót, és becslések szerint évente mintegy 300 millió fontot költenek szeszes italokra. Ez ötöde az 1,5 milliárd fontos teljes forgalomnak.

A légügyi hatóság – részben a bejelentés lehetőségeinek javulása miatt – 600 százalékos emelkedést tapaszalt az utasincidensek számában 2012 és 2016 között, ezek többsége „az alkoholhoz köthető” – közölték.

A légitársaságok Airlines UK nevű szövetsége – soraiban például a Virgin, a British Airways és az EasyJet vállalattal – sürgeti, hogy a kormány tegyen erőfeszítéseket az ügyben. Szeretnék elérni, hogy az utasoknak törvény tiltsa az általuk vásárolt szeszes ital felbontását a repülőgépeken. A belügyminisztérium közölte, fontolóra veszi, hogy szigorítson a szabályokon.

A légitársaságok Nagy-Britanniában korlátozhatják az utasoknak a fedélzeten árusított alkohol mennyiségét. A Jet2 azonban például másfajta tilalmat vezetett be: a reggel 8 előtt induló járatain tilos szeszes italt felszolgálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.