A legnagyobb világgazdasági kockázat lenne az amerikai–kínai kereskedelmi háború

Londoni pénzügyi elemzők szerint eszkalálódhat a helyzet.

MTI
2017. 09. 05. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics szakértői kedden ismertetett helyzetértékelésükben csekélynek nevezték annak esélyét, hogy Donald Trump amerikai elnök – ahogy ezt nemrég kilátásba helyezte – teljesen leállítja az Egyesült Államok kereskedelmét mindazokkal az országokkal, amelyek üzleti kapcsolatokat tartanak fenn Észak-Koreával.

A társaság londoni elemzői hangsúlyozzák, hogy az Egyesült Államok tavaly 479 milliárd dollár értékben importált árukat és szolgáltatásokat Észak-Korea első számú kereskedelmi partnerországából, Kínából.

A ház szerint azonban azt nem lehet kizárni, hogy az amerikai kormány célzott szankciókkal sújt Phenjannal kereskedő kínai vállalatokat és üzletembereket, tekintettel arra, hogy az észak-koreai export 86 százaléka Kínába irányul, és egy ilyen amerikai intézkedés megtorló jellegű válaszlépésekre késztethetné Pekinget.

A Capital Economics elemzői szerint – hacsak a konfrontáció nem eszkalálódik nyílt háborúvá – a válság piaci következményei mérsékeltek és rövid életűek lesznek. A befektetési eszközök árfolyamai történelmi visszatekintésben is meglepően ellenállóképesnek bizonyultak olyan geopolitikai válságokkal szemben, amelyek kis híján háborúhoz vezettek; ez történt az 1962-es kubai rakétaválság után is.

Az olyan esetekben is, amelyek végül háborús konfliktust okoztak – kiemelten például az Egyesült Államokban 2001. szeptember 11-én elkövetett terrortámadások –, a piacok néhány hét alatt visszalendültek a kezdeti mélypontokról, hangsúlyozzák keddi tanulmányukban a londoni elemzők.

A ház kiemeli, hogy a dél-koreai tőzsdék árfolyamindexei hozzávetőleg 15 százalékkal járnak az év elején mért szintek felett az Észak-Koreával fennálló feszültség súlyos éleződése ellenére is.

A dél-koreai államadós-kockázati mérőszámok mindazonáltal komolyabb piaci aggodalmakat jeleznek. Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató cég, az IHS Markit keddi kimutatása szerint a dél-koreai államadósság-törlesztési leállás rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps – cds) középárfolyama 65,25 bázispont körül jár. Ez egyetlen kereskedési napon belül 8,1 százalékos emelkedés, és azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió dollárnak megfelelő névértékű dél-koreai államkötvény csődbiztosítási díja valamivel 65 ezer dollár felett mozog a piacon az irányadó ötéves lejáratra.

Ez a cds-középárfolyam továbbra is azt jelzi, hogy a piaci szereplők változatlanul meglehetősen biztonságos államadósnak tekintik Dél-Koreát, a dél-koreai szuverén cds-tranzakciók 8 százalékot meghaladó napi drágulása azonban kirívó a fejlett ipari gazdaságok körében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.