David Cameron után újabb konzervatív angolszász miniszterelnök vehet részt a melegházasság bevezetésében. Az ausztrál miniszterelnök, Malcolm Turnbull ugyanis jelezte, támogatja az Igen-kampányt, azaz a melegházasság bevezetésére „voksol” a nem kötelező, postai úton lebonyolított „nemzeti konzultáción” – írja a BBC brit közszolgálati média a híroldalán.
Turnbull korábban is jelezte, támogatja a legalizálást, de nyilvánosan nem kampányolt mellette. Vasárnap azonban megjelent egy Sydney-ben, húszezer fő részvételével rendezett demonstráción, amelyen beszédet mondott és a melegházasság bevezetése mellett érvelt. Mint mondta, már 23 másik ország legalizálta a homoszexuálisok házasságát, és sehol sem szakadt le az ég. „Megtorpant-e az élet ezeken a helyeken? Aláásta-e a döntés a hagyományos házasság intézményét? A válasz: nem!” – jelentette ki a kormányfő.
Utána az ellenzék legnagyobb pártjának, az Ausztrál Munkáspártnak a vezetője, Bill Shorten mondott beszédet, azaz az ausztrál politika mindkét fő politikai ereje a bevezetés pártján áll. „Ez az utolsó hegycsúcs, amit meg kell másznunk ahhoz, hogy a házassági egyenlőség valósággá váljon Ausztráliában. Másszuk megy együtt!” – tüzelte a tömeget a munkáspárti vezető.
A Munkáspárt korábban kritizálta a „nemzeti konzultációt”, amelyet a konzervatív Turnbull-kormány indított, annak 122 millió ausztrál dolláros (25 milliárd forintos) költsége miatt. (A legutóbbi magyar nemzeti konzultáció költségvetése nem nyilvános, az előállítás közel egymilliárdba került, a reklámköltség pedig 4,2 milliárdra rúgott.) A Munkáspárt amiatt is kritizálta a nemzeti liberális kormányt, hogy a kérdésben folytatott kampányban megszaporodhatnak a homoszexuálisok elleni gyűlöletbeszéd-esetek – erre végül nem került sor.
A leveleket szeptember 12-én kezdik postázni a szavazóknak, ezeket visszaküldve lehet nyilatkozni arról, hogy az adott választópolgár szeretné-e, hogy módosítsák a házasságról szóló törvényt. Eredmény novemberre várható. A hazai nemzeti konzultációkhoz hasonló levélváltás eredménye nem kötelezi a törvényhozást arra, hogy legalizálja a melegházasságot. Ám komoly társadalmi támogatottság esetén (felmérések szerint a lakosság kétharmada támogatja a legalizálást) feltehetően szavazásra bocsátják a kérdést az ausztrál szövetségi parlamentben.