Magyarországgal is megszakítaná a kereskedelmi kapcsolatot Donald Trump?

Az amerikai elnök célkeresztjébe azok az országok kerültek, amelyek Észak-Koreával üzletelnek. Kína kiakadt az amerikai elnök fenyegetőzésén.

MN
2017. 09. 04. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok fontolgatja, hogy megszakítja a kereskedelmet azokkal az országokkal, amelyek Észak-Koreával üzleti kapcsolatban állnak – írta vasárnap este a Twitteren Donald Trump. 

Mindezt azután közölte az amerikai elnök, hogy Phenjan vasárnap bejelentette: sikeres kísérletet hajtott végre hidrogénbombával. Ez már a hatodik kísérleti atomrobbantás volt, és minden korábbinál nagyobb erejűnek bizonyult, két erős földrengést is kiváltott.

Mint a HVG.hu kiemelte,  az észak-koreai külgazdasági hivatal 2016-os összesítése szerint hazánk is rajta van azon a 82 országból álló listán, amely Észak-Korea kereskedelmi partnereit tartalmazza. Igaz, hazánk részesedése elenyésző: 2016-ban mindössze 13 ezer dollárnyi kereskedelmet regisztráltak, ami a lista 76. helyéhez volt elegendő. (A KSH más számokat közölt: a statisztikai hivatal szerint 2016-ban 7500 dollárnyi árut exportáltunk, import pedig nem volt.)

A pekingi külügyminisztérium szóvivője eközben az MTI beszámolója szerint közölte, elfogadhatatlan és méltánytalan Donald Trump fenyegetőzése. „Elfogadhatatlan az a helyzet, hogy egyrészt a kérdés békés rendezésén dolgozunk, másrészt a saját érdekeinket szankciók fenyegetik és sodorják veszélybe – emelte ki Keng. – Ez nem objektív, és nem is fair” – tette hozzá a szóvivő.

Kitért arra is: Kína hivatalosan tiltakozott Észak-Korea előző napi nukleáris kísérleti robbantása miatt, amely az eddigi legerősebb volt az ország történetében, és amelyről Phenjan azt állítja, hogy hidrogénbombateszt volt. Szavai szerint Kína Észak-Korea pekingi nagykövetségénél fejezte ki súlyos nemtetszését. „Kína ellenzi, hogy Észak-Korea folytassa nukleáris és ballisztikus programját, és elkötelezett a Koreai-félsziget atomfegyvermentessé tétele mellett. Ez az álláspontunk jól ismert, és Észak-Korea is tisztában volt vele” – jelentette ki.

Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete hétfőn az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) rendkívüli ülésén azt közölte: csakis a legerőteljesebb szankciók állíthatják meg Phenjant. Rámutatott arra, hogy a 2016 óta hozott intézkedések hatástalanok voltak. Észak-Korea nukleáris programja „fejlettebb és veszélyesebb, mint valaha” – szögezte le. Az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete kijelentette, hogy Washington nem akar háborút, de „a türelme nem végtelen”.

Kína ENSZ-nagykövete pedig közölte: Peking nem engedi meg, hogy „káosz és háború” keletkezzen a Koreai-félszigeten. A kínai diplomata, Liu Csie-ji arra szólította fel Észak-Koreát, hogy azonnal hagyjon fel a „helytelen cselekedetekkel”. A nagykövet az összes érdekelt felet felhívta arra, hogy „komolyan fontolja meg” a phenjani ballisztikusrakéta-program, illetve atomprogram, továbbá a térségbeli amerikai és dél-koreai hadgyakorlatok egyidejű felfüggesztését. A kínai nagykövet leszögezte, hogy az észak-koreai lépések nem csupán „helytelenek”, de ellentétesek az észak-koreai érdekekkel is. „Vissza kell térni a problémák párbeszéd útján való rendezéséhez” – szögezte le Liu Csie-ji.

Oroszország ENSZ-nagykövete szintén az észak-koreai válság diplomáciai rendezésének fontosságát hangoztatta, és felvetette, hogy az ENSZ főtitkárának kellene közvetítést vállalnia. Vaszilij Nebenzia leszögezte: Észak-Korea nukleáris kísérlete „komolyan veszélybe sodorta” a térség békéjét, de a rendezéshez „hideg fejre” és a feszültség eszkalálódásához vezető cselekedetektől való tartózkodásra van szükség. Az orosz ENSZ-nagykövet „átfogó rendezést” sürgetett a Koreai-félsziget gondjainak megoldására.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésével egy időben Donald Trump amerikai elnök telefonon egyeztetett Mun Dzsein dél-koreai elnökkel. Washingtoni közlés szerint a két politikus egyetértett abban, hogy elérkezett az idő „nagyobb nyomásgyakorlásra” és szankciókra Észak-Korea ellen. A Fehér Ház nem adott ki közleményt a telefonbeszélgetésről, a dél-koreai elnöki hivatal ugyanakkor Szöulban azt közölte: Donald Trump és Mun Dzsein megállapodott abban, hogy megszüntetik a dél-koreai rakétákra felszerelhető robbanófejekkel kapcsolatos, eddig érvényben lévő súlykorlátozást. A korlátozás eddig 500 kilogramm volt.

Ugyancsak hétfőn a Kreml közölte: a BRICS országok csúcstalálkozóján lévő Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonon tárgyalt dél-koreai kollégájával. Az orosz elnöki hivatal közleménye szerint a két elnök nyomatékosan elítélte a kísérleti atomrobbantást. Putyin közölte Mun Dzseinnel, hogy Moszkva álláspontja szerint a válságot kizárólag diplomáciai úton, tárgyalásokkal lehet megoldani. Oroszország a térség békéjét és biztonságát súlyosan veszélyeztető cselekedetként értékeli a phenjani lépést – jelentette ki. Dmitrij Peszkov, Putyin elnök szóvivője telefonos sajtótájékoztatóján újságíróknak azt is elmondta, hogy a térségen kívüli országoknak könnyű egy esetleges Észak-Korea elleni háborúról beszélni, de a térségbeli országoknak körültekintőbben kellene fogalmazniuk.

James Mattis amerikai védelmi miniszter vasárnap rövid nyilatkozatban jelentette be, hogy az Egyesült Államok kész „erőteljes katonai választ adni” az észak-koreai fenyegetésre, Donald Trump elnök pedig vasárnap éjjel Abe Sinzó japán kormányfővel folytatott telefonbeszélgetésében megerősítette: Washington „minden eszközt igénybe vesz”, hogy megvédje szövetségeseit Észak-Koreával szemben.

Hétfőn Doris Leuthard svájci államfő bejelentette: Svájc kész közvetíteni a felek között az észak-koreai válság politikai rendezésében, amelyhez helyszínt is hajlandó adni. Az elnök szerint a diplomácia területén régóta semleges álláspontot képviselő Svájc alkalmas lehet a közvetítői szerep betöltésére, de a válság rendezéséhez az is szükséges, hogy Kína és az Egyesült Államok is felelősségteljesen álljon a kérdéshez. Hozzátette: „Itt az ideje tárgyalóasztalhoz ülni.” (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.