A belügyminisztérium a Zöldek egyik szövetségi parlamenti (Bundestag-) képviselőjének írásbeli kérdésére azt válaszolta, hogy július közepéig hozzávetőleg 283 ezer menedékkérő kért jogorvoslatot az illetékes közigazgatási bíróságon a menedékjogi kérelemről döntő szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) határozata miatt, ami több mint 100 ezres növekedés a tavaly év végi 175 ezerhez képest. A bíróságok leterheltségét mutatja, hogy az idén januártól májusig csupán 39 ezer ügyet tudtak lezárni.
Az esetek nagyjából kétharmadában a menedékjogi kérelem elutasítása miatt fordultak bírósághoz. Az ilyen ügyek több mint 50 százalékát ugyan sikerült bírósági döntés nélkül lezárni, például azért, mert a jogorvoslati kérelmet visszavonták, de azokban az ügyekben, amelyekben tartalmi döntést kellett hozni, a bíróságok többnyire a menedékkérő álláspontját fogadták el. Így például a szíriaiak körében 80 százalék végül megkapta a menedékjogot, az afganisztáni kérelmezők esetében pedig 60 százalék ez az arány – ismertette az adatokat a Süddeutsche Zeitung című lap.
A bíróságokhoz egyre gyakrabban fordulnak azért is, mert a BAMF nem engedélyezi a szülőkből és kiskorú gyermekekből álló, úgynevezett magcsaládra vonatkozó családegyesítést. Ezzel kapcsolatban a Rheinische Post című lap hétfőn egy külügyminisztériumi kimutatásra hivatkozva azt írta, hogy az idén az első fél évben 60 ezer vízumot adtak ki családegyesítés címén, tavaly egész évben pedig mintegy 100 ezret.
A családegyesítési jogot 2016 elején korlátozták, a 2018 tavaszáig érvényes szabály alapján az oltalmazott státust szerző menedékkérők nem élhetnek családegyesítési jogukkal, hogy ne terhelődjön túl a menekültügyi rendszer. Oltalmazott státus azoknak a menedékkérőknek jár, akik nem felelnek meg a menekültkénti elismerés feltételeinek, de nem lehet hazaküldeni őket, mert hazájukban súlyos sérelem érheti őket. Az idén az első fél évben nagyjából 70 ezer, tavaly pedig mintegy 150 ezer menedékkérő kapott ilyen jogállást.
Németországba a nemzetközi migrációs válság eddigi legsúlyosabb szakaszában, 2015-ben 890 ezer menedékkérő érkezett, tavaly pedig 280 ezer, és az idén augusztus végéig további 124 ezer.