Üzenet Amerikának: újabb kísérleti rakétát lőtt ki Irán

Az új, több robbanófejes rakéta kétezer kilométert tett meg. Phenjan után Teherán is megmutatja harci képességeit.

Koncz Tamás
2017. 09. 23. 6:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irán sikeres kísérletet hajtott végre egy új, több robbanófej hordozására képes kétezer kilométer hatótávolságú ballisztikus rakétával – jelentette szombaton a teheráni média.

A Tasznim hírügynökség és a Press tévé is hírt adott a Horamsahr nevű rakéta péntek esti sikeres tesztjéről, amelyet néhány órával az után hajtottak végre, hogy a rakétát aznap bemutatták a teheráni katonai parádén, amelyen felvonultatták a legújabb iráni fejlesztésű fegyvereket. A híradásokban bemutattak a rakétakísérletről készült felvételt is, amelyet a kormány bocsátott a média rendelkezésére, írja az MTI.

A szóban forgó rakéta tulajdonságairól más részletek egyelőre nem ismertek. Irán már korábban is lőtt fel hasonló hatótávolságú, Európát is elérő rakétákat – a Sejil 2-es és 3-as típusát –, a Horamsahr újdonsága viszont az lehet, hogy több nukleáris robbanófejet is hordozhat.

Haszan Róhani elnök az 1980-ban kirobbant iraki–iráni háború kezdetének évfordulóján tartott katonai parádén jelentette be, hogy az amerikai és francia bírálatok ellenére országa megerősíti katonai képességeit.

„Ha akarják, ha nem, meg fogjuk erősíteni katonai elrettentő képességeinket” – húzta alá Róhani, kiemelve, hogy nemcsak rakétákat fognak fejleszteni, hanem az ország légierejét, szárazföldi erejét és haditengerészetét is. Hozzátette: „senkitől nem fogunk engedélyt kérni, hogy megvédhessük hazánkat”.

Az Egyesült Államok, Szaúd-Arábia, Izrael és több európai ország is aggasztónak tartja Irán rohamléptékben fejlődő rakétaprogramját. A Washington és öt másik nagyhatalom által Teheránnal két éve megkötött, mérföldkőnek számító atomszerződés értelmében Irán semmilyen tevékenységet nem folytathat nukleáris töltet célba juttatására alkalmas eszközökkel.

Az atompaktumot viszont most éppen Donald Trump rúghatja fel, aki nemrég az ENSZ 72. közgyűlésén bírálta a Teherán elleni szankciók fokozatos visszavonását előirányzó megállapodást. Az amerikai elnök állítólag már döntött is a megállapodásból való kilépés kérdésében – azt viszont nem árulta el, milyen döntést hozott. Trump szavaira reagálva egy, nevének elhallgatását kérő magas rangú iráni vezető azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy Irán minden eshetőségre felkészült, ha az Egyesült Államok kivonul a szerződésből – és szükség esetén azonnal újrakezdeti a korábban korlátozott nukleáris tevékenységeit.

Teherán jelenleg is azt állítja, hogy rakétái nem támadó céllal készültek, és ballisztikusrakéta-programja kizárólag védelmi jellegű. Róhani pénteki beszédében ismét leszögezte: Irán haderejét nem azzal a céllal hozták létre, hogy más országokat megtámadjanak.

Ha az iráni atomprogram mégis újraindul, akkor az Egyesült Államoknak és a NATO-nak hamarosan egy újabb nukleáris középhatalommal kell szembenéznie a folyamatosan halálos fenyegetéseket küldő Észak-Korea mellett. Ezt azonban valószínűleg Izrael sem hagyná szó nélkül: Benjamin Netanjahu már 2009-ben is tervezte iráni atomlétesítmények bombázását, a valószínűleg háborúhoz vezető akciót pedig csak Simon Peresz tavaly elhunyt izraeli államfő közbelépése állította meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.