Az alig tizenkét napos választási kampány után vasárnap reggel hétkor megkezdődött Japánban az előre hozott parlamenti választás, miután a miniszterelnök feloszlatta a parlament képviselőházát – Abe Sinzó ezzel szerezne nagyobb támogatottságot a jóléti intézkedéseinek és a biztonságpolitikájának, mondván, az érvényben lévőket át kell alakítani az észak-koreai fenyegetés miatt. Már az előzetes felmérések fölényes győzelmet jósoltak a jelenlegi kormányfő pártjának és szövetségeseiknek. A Kyodo japán hírügynökség megbízásából készült októberi felmérés szerint a konzervatív nacionalista kormányfő pártja, a Liberális Demokrata Párt (LDP) a 465 fős alsóházban nagyjából 280 képviselői helyet szerezhet, de szövetségesével, a Komeito párttal együtt akár szűk kétharmados többségre is szert tehet a parlamentben.
A százmillió jogosult este nyolcig adhatja le a voksát. A részvételi arányról is sejthető volt, hogy befolyásolhatja az ítéletidő: Tokióban és az ország nagy részén szakadatlanul zuhog az eső, és 4-es erősségű tájfun közeledik a fő szigethez, Honsúhoz. Az elemzők szerint az alacsony részvételi arány a konzervatív nacionalista kormányfőnek kedvez, akinek a szavazói elszántabbak, mint a megosztott és meggyengült ellenzéki pártoké. Abe ebben a megosztottságban bízva oszlatta fel szeptemberben az alsóházat. Kampányában az Észak-Koreával szembeni keménységét és a gazdaság fellendülését célzó politikáját helyezte előtérbe. A szomszédos fenyegetés miatt, önvédelmi célzattal módosítaná az alkotmány II. fejezetének 9. cikkelyét, melyet békeparagrafusnak is neveznek – ez ugyanis megtiltja az ország számára, hogy háborúban vegyen részt: „Egy igazságosságon és renden alapuló nemzetközi békére komolyan törekedvén a japán nép mindörökre lemond a háborúról mint a nemzet szuverén jogáról, és az erő használatáról és az azzal való fenyegetésről mint eszközökről a nemzetközi viták intézésében. Annak érdekében, hogy e célt megvalósítsa, soha nem fog fenntartani földi, tengeri vagy légi erőket, sem más háborús potenciált. Az államnak nincs joga hadviselésre.”
A szintén nacionalista, de ellenzéki Koike Juriko csak néhány nappal a választások előtt jelentette be, hogy Remény Pártja néven új mozgalmat alapít. A fő ellenzéki párt, a demokrata párt választási esélyei is igencsak megcsappantak, miután tagjainak nagy része a Remény Pártjához csatlakozott, míg a balszárny egyik vezéralakja, Edano Jukio októberben megalapította a Japán Alkotmányos Demokrata Pártot.
A vártnak megfelelően Abe Sinzó és pártja nyerte a vasárnapi előre hozott parlamenti választásokat Japánban a szavazókörök zárása után közzétett exit poll eredmények szerint, ezzel a 63 éves elnök harmadik ciklusát kezdheti el. Koalíciós partnerével, az Új Komeito párttal minden valószínűség szerint több mint 300 helyre számíthat a törvényhozás 465 fős alsóházában az első mandátumbecslések alapján. A TBS kereskedelmi televízió ennél is több, 311 helyet valószínűsít a koalíciós pártoknak, ami már a kétharmados többség megtartását jelentené. Abe Sinzó szeptemberben írt ki előre hozott választásokat. Az elnök azzal indokolta döntését, hogy így akar széles körű támogatottságot szerezni a növekvő észak-koreai fenyegetés miatt átalakításra szoruló biztonságpolitikájának, továbbá új jóléti intézkedéseinek. Az előre hozott választások hivatalos eredményei hétfőre várhatóak, néhány helyen azonban minden valószínűség szerint elhalasztják a szavazatok összeszámlálását a szigetországot sújtó ítéletidő miatt. A választásokon 106,4 millióan adhatták le voksukat az összesen 1180 jelöltre. A részvételről egyelőre nem közöltek pontos adatokat, de egyes források szerint igen alacsony volt. Az urnazárás előtt két órával, helyi idő szerint 18 órakor a szavazók mindössze 29,99 százaléka voksolt.