Megszavazta a spanyol parlament felsőházának eseti bizottsága csütörtök este azt az intézkedéscsomagot, amely az alkotmány 155-ös cikkére hivatkozva a katalán kormány feloszlatását és előre hozott helyi parlamenti választások megrendezését tartalmazza. A spanyol kormány által benyújtott javaslatokat a testület 27 képviselőjéből 22-en támogatták, csak öten szavaztak ellene. Az elfogadott intézkedésről pénteken tart vitát és szavazást plenáris ülésén a szenátus.
Soraya Sáenz de Santamaría spanyol miniszterelnök-helyettes a bizottság ülésén a kormány javaslatai mellett érvelve arról beszélt, hogy minden kormány kötelessége a törvények betartása és betartatása. – Egy kormány sem engedheti meg, hogy a területén ne legyen teljes a fejlett demokrácia – mondta a spanyol politikus, hozzátéve, Katalóniában jelenleg éppen ez történik. Kivételes helyzetben szerinte az államnak joga van rendkívüli eszközökhöz nyúlni, és ami a 155-ös cikkben szerepel, az nem csak Spanyolországban létezik. – Katalóniát meg kell menteni azoktól, akik a törvényen kívül helyezik – mondta, hozzátéve, hogy a katalán kormányból mindig hiányzott az egyetértés és a párbeszéd szellemisége.
A szenátus levélben ajánlotta fel Carles Puigdemont katalán elnöknek, hogy személyesen vegyen részt a vitában, ő azonban nem élt a lehetőséggel. Délelőtt faxon juttatta el állásfoglalását, amelyben a spanyol kormányzati beavatkozás ellen érvelt.
Barcelonában egyébként a napokban egymást érték a maratoni kormányülések. Szerdán hét órán át tanácskozott a Puigdemont által vezetett katalán kormány arról, mit lépjenek a spanyol kabinet előre hozott választásokat kilátásba helyező fenyegetésére. Csütörtökön pedig először úgy lehetett tudni, az elszakadáspárti Puigdemont ki is hirdeti a rendkívüli voksolást, de beszédét végül nem mondta végig. A bizonytalankodás közepette két kormánypárti politikus le is mondott mandátumáról. Később, csütörtök este a katalánoknál újabb válságtanácskozás kezdődött, miközben ezrek tüntettek Barcelona utcáin az autonómiáért. Az ülés célja annak megvitatása volt, hogy milyen hatásai lehetnek a spanyol alkotmány 155-ös cikke alkalmazásának. A katalán ellenzék ezért előre hozott választásokat követelt a barcelonai parlament csütörtöki ülésén, míg a kormánypárt a függetlenség kinyilvánításának tervéről beszélt.
Az utóbbi táborhoz tartozó politikusok beszédei bővelkedtek a forradalmi szófordulatokban. Lluís Corominas, a Junts pel Sí (Együtt az igenért) kormányzó pártszövetség képviselője azt mondta: az alkotmány 155-ös cikke támadás a katalán nép ellen. – Vérrel és félelemmel akarja kierőszakolni Spanyolország egységét – jegyezte meg, hozzátéve: pártja javasolni fogja, hogy a katalán parlament pénteken nyilvánítsa ki a függetlenséget a katalán néptől október 1-jén, a népszavazáson kapott mandátum alapján. Ana Gabriel, a függetlenséget támogató szélsőbaloldali Népi Egység (CUP) képviselője beszédében azt mondta: a 155-ös cikk „bosszúszomjból” született. Ezzel szemben a katalán ellenzék a spanyol kormányéhoz hasonló retorikát választott. Inés Arrimadas, a katalán parlament legnagyobb ellenzéki erejének számító Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális középutas párt politikusa felszólalásában közölte: „Katalónia nem lesz független, de szegényebb lesz, köszönhetően önöknek”. – Egy kormánya sem okozott annyi kárt Katalóniának, mint ez a mostani – hangsúlyozta, de szerinte még időben vannak, hogy visszatérjenek a törvényességhez, és az egyetlen kiútnak az előre hozott választásokat nevezte. – Jobban szeretnénk, ha azt ön írná ki – mondta a régió elnökének, Carles Puigdemont-nak az ellenzéki képviselő.
A katalán gazdaságnak okozott kárt hangsúlyozta a spanyol kormány is. A miniszterelnök-főhelyettes újfent törvénysértéssel vádolta a barcelonai kormányt, és sérelmezte, hogy „felelőtlen politizálásukkal” – elriasztva már több száz céget az országrészből – óriási károkat okoznak a spanyol gazdaságnak.