Az iraki hadsereg támadást indított csütörtök hajnalban, hogy visszafoglalja az Iszlám Állam terrorszervezettől a szíriai határ és az Eufrátesz folyó mentén fekvő Rava és al-Kaim városokat – jelentette az al-Arabíja televízió.
Információik szerint a kormányerők három irányból támadnak, s a műveletekben közreműködnek a nemzetközi koalíció alakulatai, valamint a szunnita törzsek is.
Az iraki hadsereg már szerdán bejelentette, hogy a dzsihadista szervezet elleni végső ütközetre készül a szíriai határ közelében, s hogy a légierő által a térségben leszórt röplapokon megadásra szólították fel az ott lévő szélsőségeseket.
Bár a terrorszervezet fegyveresei a határ másik, szíriai oldalát még ellenőrzik, területeik egyre szűkülnek, ahogy a Washington és szövetségesei által támogatott felkelők, valamint a Moszkva és Teherán pártfogását élvező damaszkuszi kormányerők kiszorítják őket az egykor fennhatóságuk alatt álló térségekből. A kalifátusnak is nevezett szervezet iraki központja, vagyis Moszul júliusban, szíriai bázisuk, Rakka pedig a múlt héten esett el, írja az MTI.
Az iraki hadsereg emellett szimultán támadja a kurdok északi állásait is: alakulataik a Népi Mozgósítás nevű síita félkatonai szervezet támogatásával tüzérségi csapásokat mértek pesmerga állásokra, az északi Ninive tartománybeli Zumar körzet felől.
A pesmergák elleni csapásokról az autonóm Kurdisztán biztonsági tanácsa (KRSC) számolt be. A tanács felszólította az iraki erőket, hogy vonuljanak vissza a környező területekről, és fogadják el a kurd regionális kormány feltétel nélküli tárgyalásokra vonatkozó ajánlatát, amelyet órákkal az újabb iraki offenzíva kezdete előtt tett közzé.
A testület egyúttal felhívást intézett az Egyesült Államokhoz, hogy „vessen véget Irak meggondolatlan viselkedésének”.
Az iraki kurd régió kormánya szerda hajnalban tett közzé nyilatkozatot, amely szerint – engedve Bagdad követelésének – kész felfüggeszteni a Kurdisztán függetlenségéről egy hónapja tartott népszavazás eredményét és nyílt párbeszédet kezdeni az iraki alkotmány alapján.