Megtörtént az első vádemelés az Egyesült Államokban a tavalyi amerikai elnökválasztásba való orosz beavatkozás ügyében.
Robert Mueller, a vizsgálat irányításával megbízott különleges ügyész, aki korábban a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) igazgatója volt, pénteken helyi idő szerint késő este nyújtotta be a vádemelési javaslatot, miután a vádemelésre jogosult szövetségi nagy esküdtszék is jóváhagyta.
A hírt először a CNN televízió jelentette, majd a The Wall Street Journal című lap is megerősítette. Konkrétumok azonban még nem kerültek nyilvánosságra, mind a vádesküdtszék, mind Robert Mueller hivatala elhárított minden érdeklődést. A CNN értesülései szerint hétfőn kerül sor az első letartóztatásra.
Muellert idén májusban bízták meg a vizsgálat irányításával, miután Donald Trump elnök eltávolította posztjáról James Comey addigi FBI-igazgatót, aki 2016 júliusa óta szintén vizsgálódott az orosz beavatkozás ügyében. Mueller vizsgálata elsősorban a Trump-kampány és orosz tisztségviselők esetleges összejátszására összpontosít, ezenkívül vizsgálja Donald Trump volt kampánymenedzsere, Paul Manafort és volt nemzetbiztonsági tanácsadója, Michael Flynn külföldi megbízásra végzett lobbitevékenységeit is.
Manafortot már 2014-ben, az Obama-kormány alatt is megfigyelték, mivel politikai konzultáns cége tanácsokat adott az akkor még oroszbarát ukrán kormánynak. A CNN információi szerint a férfi később arra biztatta orosz kapcsolatait, hogy nyújtsanak segítséget Donald Trump kampányához.
Michael Flynn, Trump első – és alig három héttel a kinevezése után lemondásra kényszerített – nemzetbiztonsági tanácsadója pedig azért került a titkosszolgálatok látókörébe, mert kapcsolatban állt, és az elnök tudta nélkül többször is egyeztetett Oroszország Washingtonba akkreditált nagykövetével, valamint az RT orosz tévétársaságtól honoráriumot is kapott egy oroszországi rendezvényen való részvételéért.