Hivatalosan is új korszakba lépett a kínai szocializmus – erről döntött kedden a Kínai Kommunista Párt ötévente ülésező kongresszusa. A testület az után hozta meg döntését, hogy az ázsiai nagyhatalom államfője, Hszi Csin-ping (Xi Jinping) múlt hét szerdán elmondta sokat idézett, három és fél órás beszédét. Az elnök öt éve vezeti Kínát; az első ciklusát lezáró kongresszuson részben ennek tapasztalatairól beszélt, valamint részletezte stratégiai elképzeléseit a további 30-35 évre. Beszédének „a kínai színezetű szocializmus új szakaszba lépéséről” címet adta. A kongresszuson részt vevő 2300 küldött pedig kedden megszavazta, hogy ennek gondolatiságát a párt működési szabályzatába, közkeletű nevén alkotmányába iktassák.
– Formálisan Hszi Csin-pinget olyan magas tisztelettel övezett vezetői szintre emelte a kongresszus, amilyen a Kínai Kommunista Párt történetében eddig csak két embert illetett meg: Mao Ce-tungot (Mao Zedong) és Teng Hsziao-pinget (Deng Xiaoping) – érzékeltette a döntés fontosságát Kusai Sándor Kína-szakértő, Magyarország korábbi pekingi nagykövete. Az idén 96 éve alakult kommunista pártban ugyanis korábban csak a Kínai Népköztársaságot megalapító Mao Ce-tung és a 80-as években kormányzó nagy reformer, Teng Hsziao-ping gondolatait helyezték el nevükkel együtt a párt alkotmányába. – Hszi Csin-ping döntéshozatali képessége, hatalma csak ehhez a két emberhez mérhető – tette hozzá Kusai Sándor. Ez újabb találgatásokra adott okot a sajtóban, a lépésben többen az elnök hatalmának megszilárdítását látják. A szakértő nem ért egyet ezekkel a véleményekkel: egyelőre ugyanis nem lehet megmondani, hogy a kínai államfő a 2022-ben lejáró, második ciklusa után is hatalomban akar-e maradni. Bár a kongresszus szerdán nyilvánossá teszi a párt felső vezetésének személyi állományát, ebből pedig lehet következtetni Hszi Csin-ping céljaira, Kusai Sándor szerint biztosat csak a következő ciklus végén lehet tudni.
Mindenesetre a kínai államfő számíthat nép támogatására. A szakértő szerint a korrupció ellen indított kampány nagy népszerűségnek örvend, az elnök hatalomba lépése előtt ugyanis ez volt az egyik legnagyobb feszültségforrás a társadalomban. – Hszi Csin-ping racionálisan gondolkodó, széles látókörű vezető. A hozzá befutó anyagokat, koncepciókat nagy részletességgel elemzi – folytatta Kusai Sándor. A magyar diplomata személyesen is ismeri a kínai államfőt, szerinte a személyiségére jellemző racionalitás és pozitív életerő kellett a mostanra kivívott hatalmi pozíció és népszerűség megszerzéséhez. – Ez persze nem volt elég, Hszi Csin-pingnek szerencséje is van – tette hozzá Kusai Sándor. Megjegyzi, az elmúlt negyven évben Kína történelmi fejlődésen ment át: bruttó hazai össztermékét megnyolcszorozta; ez az életszínvonal jelentős növekedését vonta magával. Emiatt pedig érthető, hogy az elnök kezdeményezésére immár pártalkotmányba foglalt koncepció nem jelent szélsőséges változásokat.
– Kínában nem készülnek fundamentális változásokra – folytatta a szakértő. Szerinte a Hszi Csin-ping által meghirdetett program nem a rendszer kereteinek megbontására törekszik, hanem az azon belül végrehajtandó átalakítás és reform a cél. – A gazdasági, társadalmi struktúra, illetve a politikai és jogrendszer továbbfejlesztése mellett kötelezte el magát a vezetés – elemezte az államfői stratégiát a volt diplomata. Véleménye szerint fontos üzenete e stratégiának, hogy Kína nem fog másolni egyetlen külföldi modellt sem. – A párt alapszabályának módosítása azt is kimondja, hogy az ország a saját útján jár – mondta a szakértő. Korábban ugyanis a sajtóban rendszeresen visszatérő találgatások szerint Kína valamilyen rendszerváltásra készül, maga mögött hagyva a szocialista rendszert és a tervgazdálkodást. Ám Kusai Sándor úgy véli: – Nincs szó Kína liberalizálásáról, átalakításáról. Az ország nem fog áttérni a teljes piacgazdaságra – összegzett.