Madrid katonákat küld Katalóniába, küszöbön a függetlenség kikiáltása

A hadsereg logisztikai segítséget nyújt a csendőrségnek és a rendőrségnek. Hétfőn ül össze a katalán parlament.

MN
2017. 10. 04. 14:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Katonai járművek tartanak az aragóniai Zaragozából a katalóniai Barcelona felé – írja az El Confidencial. Elvileg rutinműveletről van szó, hiszen a madridi védelmi minisztérium arra adott utasítást a hadseregnek, hogy logisztikai támogatást nyújtson a Katalóniában szolgáló csendőri és rendőri erőknek, de a vasárnapi népszavazás és a feszült politikai helyzet miatt mindenképpen feltűnő a csapatmozgás.

A hadsereg elsődleges feladata a hivatalos közlés szerint, hogy szállást és higiénia szolgáltatást nyújtson a csendőrség (Guardia Civil) és a nemzeti rendőrség állományának, akiket tüntetők tessékeltek ki egyes szállodákból. Juan Ignacio Zoido belügyminiszter korábban úgy döntött, hogy Carles Puigdemont tartományi elnök kérése ellenére sem vonja vissza a csendőröket és rendőröket, akik vasárnap erőszakkal is igyekeztek megakadályozni az illegálisnak minősített függetlenségi népszavazást.

A spanyol sajtó úgy tudja, hétfőn ül össze a katalán parlament és kiáltja ki a tartomány függetlenségét. Ezt a madridi kormány alkotmányellenesnek tartja. A helyzeten nem javított  VI. Fülöp spanyol király keddi beszéde sem, mivel az uralkodó egy szót sem szólt a rendőri erőszakról, csak arról beszélt, hogy a katalán vezetés „döntéseivel szisztematikusan megsértette a törvényesen elfogadott legitim normákat, elfogadhatatlan hűtlenséget” mutatva az állam felé. 

A spanyol alkotmány 155-ös cikkelye lehetővé teszi, hogy rendkívüli helyzetben a kormány ellenőrzése alá vonja egy autonóm közösség, ebben az esetben Katalónia irányítását, ha az autonóm régió nem teljesíti alkotmányos kötelezettségeit, vagy más törvényeket megsért, illetve ha cselekedetei „súlyosan sértik” a közérdeket. A cikk alkalmazásáról a törvényhozás felső háza, a szenátus dönt. A 155-ös cikkelyt még soha nem alkalmazták, így nincs kialakult gyakorlat ezzel kapcsolatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.