Szorul a hurok Liviu Dragneának, a kormányzó román szociáldemokrata párt (PSD) vezetőjének a nyaka körül, miután a korrupcióellenes ügyészség (DNA) szervezett bűnözői csoport létrehozásával, európai uniós források illetéktelen lehívásával és hivatali visszaéléssel gyanúsította meg a befolyásos politikust. A képviselőház elnöki tisztségét is betöltő Dragneát tegnap kihallgatták a nyomozó hatóság munkatársai, majd szabadon távozhatott a DNA székházából. Itt alakulata vezető politikusainak és híveinek mintegy félszáz fős csoportja tüntetett a nyomozó hatóság ellen, kifejezve szolidaritását a pártelnökkel.
Az ügyészség tájékoztatása szerint Románia erős embere még a kétezres évek elején, a dél-romániai Teleorman megye közgyűlésének elnökeként hozott létre szervezett gazdasági-politikai bűnözői csoportot állami pénzek és uniós források eltérítése érdekében. A DNA hangsúlyozta, hogy a csoportosulás jelenleg is aktív, és magántulajdonba játszotta át a Tel Drum önkormányzati közútépítő és karbantartó vállalatot, majd a cégnek törvénytelenül juttatott közpénzek egy részét elsikkasztotta, vagy a baloldali alakulat finanszírozására fordította. Az ügyben az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) 2016. szeptemberi feljelentése alapján indítottak eljárást a román hatóságok, felmerült ugyanis a gyanú, hogy hamis dokumentumok alapján hívtak le európai alapokat Teleorman megyei utak felújítására. Dragneához hasonlóan bűnvádi eljárás folyik további nyolc személy, köztük a Tel Drum vezetői, valamint a megyei önkormányzat több tisztségviselője ellen. A román ügyészség szerint az állami megrendelésekre közel két évtizeden keresztül „bérletet váltó” cég köré épült bűnbanda több tízmillió euróval megkárosította Románia és az EU költségvetését, Dragnea pedig több mint félmillió eurót, továbbá más anyagi javakat kapott adomány és egyéb bujtatott formában a fián és volt feleségén keresztül. Különben a román sajtóban már korábban megjelentek cikkek arról, hogy az útkarbantartó vállalkozás mögött tulajdonképpen a szociáldemokrata politikus áll. A vádhatóság októberben azért indított eljárást a balliberális kabinet – azóta lemondott – kormányfőhelyettese, valamint európai alapokért felelős minisztere ellen, mert 2013-ban, a Victor Ponta vezette kormány tagjaiként a Teleorman megyei önkormányzat kezelésébe juttatott egy 45 hektáros, a Duna egyik szigetére is kiterjedő horgászparadicsomot. A megyei tanács aztán a Tel Drumnak bocsátotta bérbe a szenvedélyes horgász hírében álló Dragnea által sűrűn látogatott területet. A PSD-ből eltávolított Ponta (az alakulat korábbi elnöke) nemrég közölte: utódja őt is megvezette, kormánya ezért ment bele a Duna árterületén fekvő terület tulajdonjogának átruházásába.
Dragnea ellen különben a mostani immár a harmadik bűnvádi eljárás. Tavaly két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték választási csalás miatt a Traian Basescu jobbközép államfő leváltását célzó 2012-es népszavazással kapcsolatos perben, egy másik ügyben pedig azzal vádolják, hogy okirat-hamisításra bujtogatta munkatársait. Az 55 éves baloldali politikus éppen büntetett előélete miatt nem tölthette be a hőn áhított miniszterelnöki tisztséget a tavaly decemberi parlamenti választások után. Dragnea tegnap határozottan visszautasította az ügyészség állításait, leszögezve: nem áll „vagyoni vagy pénzügyi viszonyban” a Tel Drummal. A PSD-t két és fél éve irányító politikus – aki korábban többször hangoztatta, hogy a szerinte politikai rendőrségként működő vádhatóság „vadászik” rá és pártja többi vezetőire – leszögezte, nem mond le állami és párttisztségeiről. Megfigyelők szerint viszont újabb korrupciós ügye politikai karrierjének végét jelenti, és csak idő kérdése, hogy Mihai Tudose miniszterelnök mikor veszi át a kormánypárt vezetését. E téren üzenetértékkel bír, hogy Gheorghe Piperea, a kormányfő tiszteletbeli tanácsadója tegnap lemondásra szólította a házelnököt. – Vajon meddig szennyezik a közéletet egyetlen ember magánügyei? – tette fel a kérdést a bukaresti sztárügyvéd.