Egyes résztvevők zimbabwei zászlót öltöttek magukra, míg mások táblát cipeltek, amelyen a Mugabénak távoznia kell felirat volt olvasható. Az egyik tiltakozó azt mondta, csak ünnepelni jöttek, Mugabe lemondását szeretnék elérni.
A zimbabwei társadalom széles körei gondolkodnak hasonlóképpen, közte a Háborús Veteránok Szövetsége, valamint az ellenzéki Mozgalom a Demokratikus Változásokért elnevezésű szervezet. Ez utóbbiak korábban haragban álltak egymással.
A zimbabwei hadsereg szerdán közölte, hogy átvette az ország irányítását Robert Mugabe elnök kormányától. Előző nap katonák és páncélozott járművek zárták le a kormányhivatalokhoz, a bíróságokhoz és a parlamenthez vezető utcákat, és házi őrizetbe helyezték az elnököt.
A puccs tipikus forgatókönyve
Az államcsínyek többnyire rendkívül véres események, nem csoda, hogy az utóbbi évtizedekben Afrikában összesen harminc kormány- és államfő vesztette életét puccskísérlet következtében. Ha kíváncsi rá, hogyan zajlottak az utóbbi évtizedek afrikai puccsai, az arról szóló összefoglalónkat itt olvashatja.
A hadsereg ugyanakkor igyekszik tiszteletet mutatni a 93 éves vezető, a világ legidősebb államfője iránt azzal, hogy a nyilvánosság előtt elnöknek és a hadsereg főparancsnokának nevezi. Pénteken azonban őrizetbe vették Mugabe és felesége környezetének több tagját.
A katonaság szombaton felszólította a főváros utcáin menetelő embereket, hogy tartsák be a közrendet, illetve óvakodjanak a provokátoroktól, akik le akarják járatni a Mugabe távozását követelőket. Egyben megköszönték a támogatást, és közölték, hogy folytatódik a Mugabe és felesége környezetéhez tartozók letartóztatása.
Jacob Zuma dél-afrikai elnök szombaton azt mondta, hogy az afrikai régió támogatja a zimbabwei népet, miután a hadsereg átvette a hatalmat. A politikus óvatos, derűlátó véleménye szerint a helyzetet sikerült erőszakmentesen, békésen rendezni.