„Regisztrálja magát külföldi ügynökként az orosz RT televízió amerikai részlege!”

Az USA igazságügyi minisztériuma szólította fel a külföldre sugárzó orosz hírtelevíziót a regisztrációra.

MTI
2017. 11. 09. 21:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Regisztrálja magát külföldi ügynökként az orosz RT televízió amerikai részlege az Egyesült Államokban, engedve Washington nyomásának – közölte csütörtökön Margarita Szimonjan, az RT főszerkesztője. A nyugaton propagandamédiaként is emlegetett RT csütörtökön jelentette, hogy az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma felszólította a külföldre sugárzó orosz hírtelevíziót: jövő hét hétfőig regisztrálja magát külföldi ügynökként. Az amerikai tárca egyelőre nem kommentálta az RT bejelentését – írja az MTI.

A főszerkesztő azt mondta, hogy ha a médiavállalat ellenszegül az amerikai hatóságok követelésének, letartóztathatják az RT amerikai irodájának igazgatóját, és befagyaszthatják a cég amerikai bankszámláit. Szimonjan szerint a hírtelevízió így „kénytelen” magát külföldi ügynökként regisztrálni, de kategorikusan elutasítja az amerikai hatóságok követelését, és bíróságra viszi az ügyet.

Különböző szervezetek külföldi ügynökként történő regisztrációja Oroszországban kapott kifejezetten nagy figyelmet. Ott 2012 óta mintegy 150 civil szervezetet minősítettek „külföldi ügynöknek”, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta az ezt lehetővé tevő törvényt. A jogszabály kötelez minden, külföldi finanszírozásban részesülő, politikai tevékenységet folyató nem kormányszervezetet (NGO), hogy kérje külföldi ügynökként történő bejegyzését, és minden nyilvános közleményében vagy tevékenységében ilyen minőségében tüntesse fel magát. Ennek megtagadását pénzbírsággal sújthatták az orosz hatóságok. 2015-ben lépett hatályba az a törvény, amely lehetővé tette szervezetek nemkívánatosnak történő minősítését. A nemzetbiztonsági kockázatokkal indokolt jogszabály értelmében az ennek minősített szervezetek működését betilthatják, vezetőiket közigazgatási, valamint büntetőjogi felelősségre vonhatják, vagyonukat befagyaszthatják.

Az amerikai ügynöktörvény 1966-os módosítása leszűkítette a külföldi ügynök fogalmat, és megszabta, hogy csakis akkor lehet egy személyt vagy szervezetet külföldi ügynökként bejegyezni, ha a kormány bizonyítja: az adott személy vagy szervezet külföldi hatalmak érdekében vagy megbízásából politikai tevékenységet folytat. Az RT-t széles körben az orosz hatalomhoz közeli, a Kreml által finanszírozott médiumnak tekintik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.