Visszavonta az európai elfogatóparancsot a Brüsszelben tartózkodó Carles Puigdemont volt katalán elnök és leváltott kormánya négy tagja ellen a spanyol legfelső bíróság kedden – írja az MTI.
Pablo Llarena bíró a döntését egyebek mellett azzal indokolta, hogy a politikusoknak, úgy tűnik, szándékukban áll visszatérni Spanyolországba, mivel jelöltek a december 21-i katalán parlamenti választásokon. Illetve hogy az európai elfogatóparancsot még a spanyol központi büntetőbíróság adta ki november 2-án, az ügy azonban azóta onnan átkerült a legfelső bíróságra, ő maga pedig egységes eljárást szeretne lefolytatni.
A bíró indoklásában kitért arra a lehetőségre is, hogy a belga bíróság dönthet például úgy is, részben megtagadja az európai elfogatóparancs végrehajtását. Tudomása szerint a belga ügyészség támogatja ugyan a volt katalán vezetők kiadatását, de nem minden olyan bűncselekményben, amely miatt azt kezdeményezte Spanyolország, ez pedig „lényeges torzítást” eredményezhet, és nehezítené a „homogén” ítélkezést. Miközben épp ebből a célból vette át az eljárásokat a legfelső bíróság Spanyolországban – tette hozzá. Pablo Llarena szerint ráadásul mindez hátrányos helyzetbe hozhatja azokat a volt katalán vezetőket, akik nem hagyták el az országot, hanem az igazságszolgáltatás rendelkezésére álltak.
Az egységes döntéshozatallal kapcsolatban részletezte azt is, hogy a vádhatóság által megfogalmazott bűncselekmények csoportos elkövetését vizsgálják az eljárásban.
A spanyol sajtó bírósági forrásokra hivatkozva azt írta: a nemzeti elfogatóparancs továbbra is érvényben marad a Brüsszelben lévő volt katalán kormánytagokkal szemben.
Hétfőn a volt katalán elnök ügyvédje közölte, hogy az illetékes belga bíróság december 14-re halasztotta döntését Puigdemont és kabinetje négy, Belgiumban tartózkodó tagja kiadatásának ügyében. Paul Bekaert elmondta, hogy a hétfői meghallgatáson az ügyészség a spanyol hatóságok által kiadott európai elfogatóparancs végrehajtását kérte. Ezzel kapcsolatban kijelentette: a december 14-én várható belga bírósági döntéstől függetlenül mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy védencei legalább a december 21-re kiírt, megismételt katalóniai választásokig Belgiumban maradhassanak.
Úgy vélekedett, hogy a katalán kormány tagjai nem büntethetők Belgiumban, ugyanis az ellenük megfogalmazott spanyol vádak megalapozatlanok. Kiadatásuk esetén azonban Spanyolországban fennáll az alapvető jogok megsértésének veszélye – húzta alá.
A spanyol legfőbb ügyész október 30-án kezdeményezett eljárást a politikusokkal szemben lázadás, zendülés, hűtlen kezelés és egyéb bűncselekmények miatt arra hivatkozva, hogy „döntéseikkel és tetteikkel az elmúlt két év során intézményi válságot idéztek elő, amely a függetlenség egyoldalú kinyilvánításában tetőzött az alkotmány teljes semmibevételével október 27-én”.
A katalán vezetők november 2-án kerültek előzetes letartóztatásba, amit a spanyol központi büntetőbíróság azzal indokolt, hogy fennáll a szökés, a bűnismétlés és a bizonyítékok megsemmisítésének veszélye.
Carles Puigdemont kabinetjének több tagjával együtt októberben váratlanul Brüsszelbe utazott, miután Madrid rendkívüli intézkedésként menesztette őket és előre hozott helyi választásokat írt ki Katalóniában. Puigdemont és volt miniszterei feladták magukat. A leváltott elnök azt nyilatkozta, a spanyol állam illegális puccsal távolította el posztjáról. „Mindannyian tudjuk, hogy börtönben végezhetjük, ha engedélyezik a kiadatást. Készen állunk rá, ha kiadnak bennünket” – fogalmazott.