Áttörés huszonkét év után: Macedónia végre új nevet kaphat

A névvita lezárásával az ország előtt az Európai Unió felé is kinyílhatnak a kapuk.

MN
2017. 12. 15. 13:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Befejeződhet egy régi vita Macedóniával kapcsolatban. Eddig ha a nemzetközi konferenciákon Macedónia nevet emlegette valaki, akkor a jelenlévők közül biztosan volt olyan, aki a görög követség tagjaként rögtön sérelmezte a megnevezést. Helyette javaslatként a FYROM hangzott el, mely a Former Yugoslav Republic of Macedonia rövidítése, magyarul Macedón Volt Jugoszláv Köztársaság. Ez tehát Athén hivatalos politikája. A fő probléma azonban nem ez, hanem hogy Macedónia a NATO-nak a görög vétó miatt nem tagja, illetve a Macedónia–EU csatlakozási tárgyalásokat is a görög vétó gátolja.

Görög részről sértő a Macedónia megnevezés, hiszen az ő szemszögükből Macedónia – pontosabban Makedónia – hazájuk északi részének a neve, ezért a hasonló nevet használó szomszédos ország neve Görögország integritására nézve veszélyeztető körülmény. A diplomáciai csatározás huszonkét éve után az látszik, hogy az ENSZ közbenjárásával létrejött egy kompromisszumos megoldás. Az Új-Macedónia új név bejelentésére jövő tavasszal kerülhet sor.

A vita lezárása jelentős lépés az új, baloldali macedón kormány számára. Ezt elősegíthette Zoran Zaev miniszterelnök hozzáállása, miszerint kompromisszumkészebb a témában, mint elődje. Hároméves szünet után a macedón küldöttség taktikája volt az új név fölvetése, mely azért is volt nyerésre esélyes, mert a görögök ezt már korábban kezdeményezték. Az ezt megelőző huszonkét év során számos névjavaslat fölmerült, ám közülük mindegyikkel problémája volt valamelyik félnek.

A macedónok ragaszkodtak az új névben a macedón szóhoz, ami jelentősen korlátozta a lehetőségeket, hiszen így már nem lehetett sem Szkopjei Köztársaság, sem Vardari Köztársaság a főváros, illetve az ország legnagyobb folyójának nevét alapul véve. A Szláv-Macedónia nevet pedig a 25-30 százaléknyi albán kisebbség kifogásolta.

Az Észak-Macedónia név Bulgária számára volt elfogadhatatlan, mivel Észak-Macedónia szerintük Délnyugat-Bulgáriát jelenti. Jelentős változás történhet a név elfogadásával, mivel Új-Macedónia így akár jövőre NATO-tag lehet, nem beszélve EU-csatlakozás lehetőségéről. Eközben javulhatnak a görög–macedón, valamint a bolgár–macedón kapcsolatok is.

A megnevezés nekünk, magyaroknak is érdekes, mert a többi nyelvvel ellentétben megkülönböztetjük a makedónokat és a macedónokat. A makedónok ugyanis Nagy Sándor Makedóniájának hajdani lakói, valamint a mai Görögország északi, Makedónia nevű tartományában élők.

Ellenben a macedónok szlávok. A 20. századi balkáni háborúk lezárása után Jugoszláviában alakítottak önálló tagállamot, majd Jugoszlávia szétesésével 1991-ben függetlenedtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.