Törökország megszakíthatja diplomáciai kapcsolatait Izraellel, ha Donald Trump amerikai elnök Jeruzsálemet ismeri el a zsidó állam fővárosának – jelentette ki az MTI szerint Recep Tayyip Erdogan török elnök kedden Ankarában a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) parlamenti frakcióülésén.
„Jeruzsálem érzékeny pont a muzulmánok számára. Figyelmeztetjük az Egyesült Államokat, hogy ezt a lépést nem teheti meg” – fogalmazott Erdogan.
Trump várhatóan szerdán tesz bejelentést a témában.
Vasárnap Trump veje és tanácsadója, Jared Kushner közölte, az amerikai elnök még nem döntött arról, hogy elismeri-e Jeruzsálemet Izrael fővárosának, ahogy arról sem, hogy áthelyezi-e az Egyesült Államok izraeli nagykövetségét oda Tel-Avivból.
Mahmúd Abbász palesztin elnök szerint ezek a lépések aláásnák az amerikai erőfeszítéseket a közel-keleti békefolyamatban. Hangsúlyozta: mindez teljesen elfogadhatatlan lenne az arabok, különösen a palesztinok számára, de nemzetközileg is.
Jordánia vasárnap egyeztetésekbe kezdett, hogy összehívják az Arab Ligának, illetve az Iszlám Együttműködés Szervezetének (OIC) a rendkívüli ülését arra az esetre, ha Washington elismerné Jeruzsálemet Izrael fővárosának, vagy az amerikai nagykövetség áthelyezéséről döntene.
Erre vonatkozóan Erdogan azt mondta, hogy az esetleges amerikai döntést követően az OIC 5-10 napon belül összeülne Isztambulban.
Ibrahim Kalin török elnöki szóvivő Twitter-fiókján kedden azt írta: az amerikai lépésről szóló hírek „rendkívül aggasztók”. Kiemelte: a változtatás teljesen ellentétes lenne Jeruzsálem vallási, történelmi státusával, valamint a nemzetközi egyezményekkel és az ENSZ-határozatokkal. Kalin egyúttal reményét fejezte ki arra vonatkozóan, hogy Washington „elkerüli ezt a súlyos hibát”.
A török államfő kijelentéseire válaszul az izraeli külügyminisztérium közleményt adott ki, amelyben leszögezte: Jeruzsálem Izrael fővárosa, akár elfogadja ezt Erdogan, akár nem. „Jeruzsálem a zsidó nép fővárosa 3000 éve, és Izrael fővárosa 70 éve, attól függetlenül, hogy ezt elismeri Erdogan, vagy nem” – jelentette ki Emmanuel Nahson izraeli külügyi szóvivő. Hasonló véleményt fogalmazott meg Jiszráel Kac izraeli közlekedési miniszter is, aki „elfogadhatatlannak” nevezte „a török elnök fenyegetéseit”.
A nemzetközi közösség soha nem ismerte el Jeruzsálemet Izrael fővárosának, ahogy nem ismeri el Kelet-Jeruzsálem izraeli annektálását sem. Mivel Tel-Avivot ismerik el Izrael fővárosának, a külföldi nagykövetségek is ebben a tengerparti nagyvárosban működnek. Izrael szerint az „örök és egységes” Jeruzsálem lenne a zsidó állam fővárosa, míg a palesztinok álláspontja szerint Kelet-Jeruzsálemben kell lennie a leendő palesztin állam fővárosának.
Törökország és Izrael többéves szünet után, 2016 júniusától kezdődően állította helyre diplomáciai kapcsolatait. Mindkét ország ismét nagyköveteket jelölt ki, Izrael pedig részben feloldotta Törökország számára a Gázai övezet blokádját, így Ankara humanitárius segélyt küldhet a térségbe.
A két ország viszonya 2010-ben romlott meg, miután az izraeli haditengerészet megölt a Mavi Marmara nevű hajón tartózkodó több török aktivistát, akik a blokád alá vont Gázai övezetbe akartak bejutni.
Jordánia az Arab Liga és az Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC) ülésének sürgős összehívását tervezi szombatra és vasárnapra – közölte kedden a Reuters brit hírügynökséggel Ajmán Szafadi jordániai külügyminiszter
Mahmúd Abbász palesztin elnök felszólította a pápát, valamint Oroszországot, Franciaországot, továbbá Jordániát, hogy lépjenek fel Donald Trump amerikai elnök szándéka ellen, hogy Jeruzsálembe helyezze át az Egyesült Államok izraeli nagykövetségét – közölte Abbász szóvivője.
Abbász azután beszélt telefonon az orosz és a francia elnökkel, valamint a jordániai uralkodóval, hogy Donald Trump bejelentette: Jeruzsálemet kívánja elismerni Izrael fővárosaként, és át kívánja helyezni az amerikai nagykövetséget Tel-Avivból Jeruzsálembe.