Andrej Babis cseh miniszterelnök-jelölt szerint az Európai Uniónak nem kellene nyomást gyakorolnia a csehekre amiatt, hogy nem akarják befogadni a menedékkérőket, mert ez a szélsőséges pártok erősödéséhez vezethet az országban.
Babis az MTI jelentése szerint arra reagált, hogy az Európai Bizottság csütörtökön bejelentette, új szakaszba lépteti, az Európai Bíróság elé utalja a Csehország, Lengyelország és Magyarország ellen indított kötelezettségszegési eljárást, mert ez a három ország nem hajlandó teljesíteni a menekültek elosztásáról hozott uniós határozatot.
A politikus megismételte Prága ezzel kapcsolatos hivatalos álláspontját: „A bizottság bármelyik pillanatban visszavonhatja a keresetet. Tárgyalnunk kell erről, javaslatot kell tenni különféle modellekre, például határellenőrzésre vagy más országok megsegítésére. Mi nem akarunk menekülteket” – mondta Babis a Právo című napilapban szombaton megjelent interjúban.
„Az EU-nak meg kell értenie, hogy ha nem fogja meghallgatni a javaslatainkat, akkor nőni fog az olyan pártok befolyása, mint az Alternatíva Németországnak vagy a Szabadság és Közvetlen Demokrácia, amelyek stratégiája tulajdonképpen az EU tönkretétele” – fogalmazott.
Andrej Babist szerdán nevezték ki miniszterelnöknek, de felhatalmazást a brüsszeli tárgyalásokra hivatalosan csak december 13-án kap, amikor Milos Zeman államfő kinevezi az új cseh kormányt. Az EU csúcstalálkozóját december 14-én és 15-én tartják Brüsszelben, és azon már Babis képviseli majd Csehországot.
Az EU- és NATO-ellenes Szabadság és Közvetlen Demokrácia és a Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja az első parlamenti üléseken többször támogatta szavazataival a Babis vezette jobbközép Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO 2011) mozgalom kezdeményezéseit, cserébe pedig bizottsági helyeket kaptak, ezért felmerült a gyanú, hogy van valamilyen háttér-megállapodás köztük. Babis azonban a Právónak nyilatkozva megismételte, hogy semmilyen alkut nem kötött velük.
A 200 tagú cseh parlamenti alsóházban a jobbközép ANO-nak 78 képviselője van. Miután szinte senki sem kíván koalícióra lépni vele, Babis kisebbségi kormányt tervez. Azt mondta, a következő napokban és hetekben újra tárgyalni kíván a parlamenti pártokkal kormányának támogatásáról vagy „megtűréséről”. Sajtóértesülések szerint a kisebbségi kabinetjének tizenöt tagja lesz, és az ANO tagjain kívül több tárcát párton kívüli szakemberek fognak vezetni.