Már nem bíznak a németek az Egyesült Államokban

Donald Trump megválasztásával elveszett a bizalom Amerikában, amit Peking és Párizs használhat ki.

Techet Péter
2017. 12. 15. 13:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A második világháború óta először tartja több német Moszkvát megbízhatóbb partnernek, mint Washingtont – derül ki a német közszolgálati ARD televízió legfrissebb felméréséből. A két nagyhatalom bizalmi indexe azonban még így is nagyon csekély: a németek 28 százaléka bízik az oroszokban és 25 százaléka az amerikaiakban.

Nem Moszkva lett amúgy népszerűbb a németeknél, hanem Donald Trump megválasztása óta az Egyesült Államok megítélése vált rosszabbá. Barack Obama elnökké választásakor, 2008 őszén még 80 százalékot ért el Washington. Obama elnöksége alatt is romlott a megítélés, de még tavaly is a németek 60 százaléka nevezte meg Amerikát szövetségesként. Innen esett egy év alatt 25 százalékra az eredmény. Ami valóban olyan alacsony, hogy

még a mindig alulteljesítő, tehát a németek többségének bizalmát nem élvező Moszkva is előzni tudott.

Az igazi barátok sorrendjében azonban nem állt be változás. Most is Franciaországban bíznak a németek leginkább: 93 százalékos Párizs bizalmi indexe. Nagy-Britannia a brexit ellenére is még mindig 60 százalék felett élvezi a németek szimpátiáját.

Az Egyesült Államok rossz megítélése nem annyira az oroszoknak, mint az európai egység ügyének, illetve a német–kínai közeledésnek használhat. A franciák iránti majdnem teljes bizalom, amely Emmanuel Macron tavaszi győzelme után tovább nőtt, éppen

azt üzeni a német politikának, hogy merjék az Európai Uniót a német–francia tengelyen megreformálni.

Macron Európa-politikai terveinek egyik legélesebb ellenfelei azon német liberálisok (FDP), akik végül mégsem szálltak be Angela Merkel mögé egy koalícióba. Macron számára a lehetőségek közül mindenképp a körvonalazódó kereszténydemokrata-szociáldemokrata nagykoalíció tűnik ideálisnak. A Németország Szociáldemokrata Pártja (SPD) a macroni föderációs terveket a koalíciókötés feltételéül szabta. És noha a kereszténydemokrata szövetség (CDU–CSU) számos politikusa ódzkodik az európai föderációtól, Merkel híve Macronnak. Egy német–francia együttműködésnek a liberálisok mellett a szélsőbaloldali Baloldal (Die Linke) és a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) párt a legfőbb ellenzői.

Az utóbbi két tömörülés közismerten Moszkva-barát és EU-kritikus.

Az Egyesült Államok bizalmi leértékelődését a német gazdaság egyes szegmenseiben is üdvözlik. Németország ugyanis egyre inkább Kínát tartja a szabadkereskedelem megbízható partnerének. Sigmar Gabriel jelenleg még hivatalban lévő, szocdem külügyminiszter december elején ennek megfelelően hirdette meg a lazább szövetség politikáját Washington felé.

Gabriel úgy véli, Berlinnek nem szabad csak Washingtonhoz igazítania külpolitikáját.

„Nem nézhetjük tétlenül, hogy új terek keletkeznek, amelyekben nincs még befolyásunk” – mondta egy berlini konferencián, utalva arra, hogy Berlin már nem hisz az Amerika-központú, egypólusú világban. Az értékvezérelt külpolitika nem elegendő Gabriel szerint, az EU-nak és különösen Berlinnek az érdekeik mentén kell a világpolitikát alakítaniuk.

A német szociáldemokrácia persze hagyományosan Amerika-kritikus, és az európai egység mellett a multipoláris világ híve. Trump elnökké választása óta azonban láthatóan a CDU–CSU is a német társadalomhoz hasonlóan bizalmatlanabb lett Washingtonnal szemben. Ebből Párizs és Peking profitálhat leginkább.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.