Megkezdődött az európai uniós tagországok állam- és kormányfőinek kétnapos csúcstalálkozója csütörtökön Brüsszelben, az ülés középpontjában az Egyesült Királyság EU-tagságának megszűnéséről szóló tárgyalások és a migrációs válság kérdései állnak. A találkozó délutáni megnyitását követően először Antonio Tajanival, az Európai Parlament elnökével egyeztettek az uniós vezetők, akiket ezután Jüri Ratas, az EU soros elnökségét betöltő Észtország kormányfője tájékoztatott az előző csúcsértekezleten elfogadott döntések végrehajtásának állásáról.
Az első munkaülésen az Európai Unió és a NATO közötti együttműködéssel, valamint más biztonság- és védelempolitikai kérdésekkel foglalkoznak majd a résztvevők, a következő napirendi pont részeként pedig szociális ügyekről, az oktatásról és a kultúráról volt szó.
A munkavacsora központi témája a migrációs válság lesz. Emmanuel Macron francia elnök és Angela Merkel német kancellár beszámol majd a minszki megállapodások végrehajtásának állásáról, és sor kerülhet az ukrajnai orosz beavatkozás miatt elrendelt uniós szankciók meghosszabbítására is. Belga kérésre emellett megvitatják majd az Egyesült államok izraeli nagykövetségének Jeruzsálembe költöztetéséről szóló washingtoni döntést is.
Péntek reggel eurócsúcsot tartanak, amelyen a valutaövezeten kívüli tagországok vezetői is jelen lesznek. A fő téma a gazdasági és monetáris unió elmélyítése lesz.
Az utolsó napirendi pont megtárgyalásán a brit kormányfő már nem vesz részt, csak a bennmaradó tagállamok vezetői, akik ekkor döntenek arról, szerintük elegendő előrehaladás történt-e a brit kiválás főbb kérdéseiről folytatott tárgyalásokon ahhoz, hogy megkezdődhessenek az egyeztetések a jövőbeli uniós–brit kapcsolatokról. A szakemberek egyöntetűen úgy vélik, hogy jóvá fogják hagyni a tárgyalások megindítását.