Merkel és Macron is támogatja a 7-es cikk szerinti eljárás megindítását

Lengyelország ellen a vitatott igazságügyi reform miatt jövő héten kezdődhet el a példátlan procedúra.

MN
2017. 12. 15. 14:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország és Németország támogatni fogja az Európai Bizottságot, ha úgy dönt, jövő héten megindíthatja az uniós alapszerződés 7-es cikke szerinti eljárást Lengyelország ellen a vitatott igazságügyi reform miatt – közölte Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia államfő közösen tartott brüsszeli sajtótájékoztatóján pénteken. Az uniós tagállamok állam-, illetve kormányfőinek kétnapos csúcstalálkozóját követően a francia és a német vezető kijelentette, továbbra is reménykednek abban, hogy Mateusz Morawiecki új kormányfővel a következő napokban tervezett beszélgetésekkel elkerülhető az eddig példa nélküli uniós eljárás.

A hazánkat is fenyegető 7-es cikk többlépcsős eljárást tesz lehetővé: az uniós alapértékek súlyos és módszeres megsértése esetén végső soron akár az ország szavazati jogának a felfüggesztésével is járhat, ehhez azonban az összes többi tagállam egyhangú támogatására van szükség, amit elemzők szinte kizártnak tartanak.

Az uniós alapszerződés 7-es cikke szerinti eljárás lehetséges beindítása kapcsán emlegetett lengyel bírósági reform ügyében tárgyal januárban Mateusz Morawiecki az Európai Bizottság elnökével, Jean-Claude Junckerrel – közölte maga az új lengyel kormányfő pénteken. Morawiecki a brüsszeli EU-csúcstalálkozóról Varsóba tartva a repülőgép fedélzetén nyilatkozott e kérdésről. Morawiecki pénteken elmondta: Junckerrel – akivel előző nap a visegrádi miniszterelnökök bővített ülése során találkozott – megállapodtak abban, hogy párbeszédet fognak folytatni. Leszögezte: nem azért vett részt a brüsszeli csúcstalálkozón, hogy „akárkitől is akármit kérjen valamiféle halasztásokat illetően”.

„Az EB-nek van bizonyos saját eljárása, mi pedig úgy gondoljuk, hogy jogunk van változásokat bevezetni az igazságügyben” – jelentette ki, hozzáfűzve: „nagyon röviden magyarázta meg” Junckernek a témát, megbeszélték viszont, hogy a bírósági reform részleteit egy hosszabb, közös januári találkozón tisztázzák egymással. A folyamatban lévő igazságügyi reform azon témák egyike, melyek miatt Brüsszel tavaly januárban elindította Varsóval szemben a jogállamisági mechanizmust. A reform fontos részét alkotó két bírósági törvényről várhatóan még pénteken szavaz a felsőház.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.