Negyvennégy ellenzékit engedtek ki a börtönből az utóbbi három napban Venezuelában a legfőbb végrehajtó hatalom, a szinte kizárólag Nicolás Maduro államfő híveiből álló alkotmányozó nemzetgyűlés javaslatára – közölte hétfőn Alfredo Romero, a Büntetőjogi Fórum (Foro Penal) nevű venezuelai emberijog-védő szervezet vezetője. A szervezet által politikai foglyoknak nevezett ellenzékieket december 23-a és 25-e között engedték szabadon. Romero ugyanakkor emlékeztetett, hogy a nagylelkűnek tűnő lépéssel a is csak a venezuelai politikai foglyok tizenhat százaléka nyerte vissza szabadságát, kétszázhuszonheten még mindig rabságban vannak. Az MTI szerint közölte azt is, hogy a kormány valójában azért „kegyelmezett meg” az ellenzékieknek, mert drágállja ellátásukat.
Az alkotmányozó nemzetgyűlés eredetileg nyolcvan bebörtönzött kormányellenes aktivista szabadon bocsátására tett javaslatot. Köztük vannak olyanok, akiket 2014-óta, a negyvenhárom halálos áldozattal járó kormányellenes tüntetések nyomán tartanak fogságban, valamint olyanok is, akiket a százhuszonöt halálos áldozatot követelő 2017-es tavaszi megmozdulások során vettek őrizetbe. A politikai ellenzék múlt héten fordult azzal a kéréssel Maduróhoz, hogy jóindulatának jeléül engedjen szabadon politikai foglyokat még karácsony előtt.
Venezuela az ország történek legsúlyosabb politikai, gazdasági és társadalmi válságát éli. A hatalmas olajkészletekkel rendelkező, de szinte semmi mást nem exportáló ország gazdasága az olaj árának esése miatt gyakorlatilag összeomlott, az ellenzék pedig elsöprő többséget szerzett a parlamentben a legutóbbi választáson. Ennek ellenére az elnök és a hozzá hű igazságszolgáltatás fokozatosan szinte teljesen megvonta a népképviselet minden jogkörét, augusztusban pedig úgynevezett alkotmányozó nemzetgyűlést választottak, amelyet a nemzetközi közösség jelentős része a választás körüli visszásságok miatt nem ismer el legitim testületnek. Az ellenzék pedig népszavazást szervezett, amelyen a 7,6 millió résztvevő 98 százaléka a nemzetgyűlést összehívása ellen foglalt állást. Április óta folyamatosak a gyakran erőszakba torkolló utcai tüntetések az országban.
Nicolás Maduro állítása szerint tavaly március óta folynak megbeszélések a kormány és az ellenzék között, hogy valamely módon kiutat találjanak az országot fojtogató válságból. A Demokratikus Egység Kerekasztala (MUD) nevű ellenzéki pártszövetség azt követeli Madurótól, hogy adjon biztosítékokat a 2018 végén esedékes elnökválasztás megtartására, engedjen szabadon több mint ötszáz politikai foglyot, tartsa tiszteletben a parlamentet és jogköreit, és függessze fel a népszerű ellenzékieket sújtó szankciókat, hogy indulhassanak a választásokon.