A skót kormány szerint milliárdokba kerülne Skóciának a kemény brexit

Annyiba, mintha minden skót évi 2300 font jövedelemtől esne el a következő tizenkét évben.

MN
2018. 01. 15. 17:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A skót kormány hétfőn közzétett 58 oldalas tanulmánya az MTI összefoglalója alapján több forgatókönyv-változatra is tartalmaz gazdasági számításokat. A legkedvezőtlenebb szerint, amely a kemény brexit következményeit modellezi, 2030-ra a skót hazai össztermék (GDP) értéke 8,5 százalékkal maradna el attól a szinttől, amelyet a skót gazdaság folytatódó EU-tagság esetén abban az évben elérhetne.

Ez a forgatókönyv azt feltételezi, hogy Nagy-Britannia és az EU kereskedelmére a brit EU-tagság megszűnése után a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályrendszere lép életbe, ami vámok, illetve nem vámjellegű egyéb akadályok megjelenését jelentené.

A skót kormány tanulmányában rávilágított, e forgatókönyv esetén 12,7 milliárd font (több mint 4400 milliárd forint) veszteség érné a skót gazdaságot 2030-ig. Ez annyi, mintha minden skót évente 2300 font jövedelemtől esne el a következő tizenkét évben – áll a tanulmányban.

Az elemzés külön kitér a Skóciában dolgozó külföldi EU-munkavállalókra, annak kapcsán, hogy a brit kormány az Európai Unió egységes belső piacáról is ki akar vonulni. London ugyanis nem kívánja tartani magát az unión belüli szabad munkaerő-áramlás kötelméhez, márpedig az egységes belső piaci tagság egyik feltétele ez.

A skót kormány úgy számolt, a Skóciában dolgozó külföldi EU-állampolgárok egyenként átlagosan 34 400 fonttal, együtt összesen 4,42 milliárd fonttal járulnak az éves skót GDP-értékhez, és mindegyikük átlagosan 10 400 font éves többletbevételhez juttatja a skót költségvetést.

A skót kormány már korábban is jelezte, hogy mindenképpen marasztalni szeretné a Skóciában dolgozó külföldi EU-munkavállalókat.

Nicola Sturgeon skót miniszterelnök nemrégiben bejelentette, hogy ha a brit kormány térítéshez köti a külföldi EU-állampolgárok nagy-britanniai tartózkodási jogának garantálását a brit EU-tagság megszűnése után, a skót kormány ezt a költséget kifizeti a skót közszolgáltatási szektorban, például az állami egészségügyben dolgozó uniós munkavállalóknak.

A brit kormány úgy tervezi, a külföldi EU-munkavállalók tartós nagy-britanniai letelepedésére szóló engedély nem kerül majd többe a brit útlevelek kiállításáért felszámolt illetéknél. A brit útlevélért jelenleg 72,5 fontot (26 ezer forintot) kell fizetni.

Néhány hete külön statisztikai tanulmányt tett közzé a skót kormány a Skóciában dolgozó uniós munkavállalókról. Ebben kimutatta, hogy az elmúlt tizenkét hónapban átlagosan 209 ezer külföldi EU-állampolgár élt Skóciában. Többségük, 59,3 százalékuk az Európai Unióba 2004-ben felvett közép- és kelet-európai országokból, köztük Magyarországról érkezett.

A Skóciában élő 16 év feletti külföldi EU-állampolgárok közül 128 400 állt alkalmazásban. Ők adták a teljes skót munkaerő 5 százalékát, és körükben 76,8 százalék volt a foglalkoztatottsági ráta, vagyis meghaladta a munkaképes korú teljes skót lakosságra vetített 73,3 százalékos átlagot.

A közép- és kelet-európai EU-állampolgárok skóciai foglalkoztatottsági rátája még magasabb, 82,4 százalékos, a régebbi EU-tagországokból Skóciába áttelepült munkavállalóké ugyanakkor csak 70,7 százalék volt az elmúlt egy évben.

A brit EU-tagságról 2016 júniusában tartott népszavazáson országos átlagban a résztvevők 51,9 százaléka a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt.

Mint megírtuk, az Európai Unióban bennmaradó 27 tagállam kormányfői 2017. december 15-én bólintottak rá arra, hogy a brit kilépési tárgyalások a második szakaszba léphessenek. A bejelentés nem okozott meglepetést Brüsszelben, a szakértők egyöntetűen úgy vélték, hogy ezúttal jóvá fogják hagyni a jövőbeli uniós–brit kapcsolatrendszerről, a kereskedelmi viszonyról és az esetleges átmeneti időszakról szóló tárgyalások megindítását.

Theresa May szerint az Európai Bizottság által az EU-tagállamoknak adott útmutatás arra vall, hogy London és az Európai Unió is gyors előrelépést szeretne a brit EU-tagság megszűnése után tervezett átmeneti időszak ügyében. Michel Barnier, a brüsszeli testület brexitügyi főtárgyalója pedig azt mondta: nagyjából másfél évvel az Egyesült Királyság tervezett uniós kilépése után, 2020. december 31-én zárná le a javasolt átmeneti időszakot az Európai Bizottság. Hozzátette, a kiválási egyezményt jövő októberre véglegesíteni kell, hogy a szigetország kilépésének tervezett időpontjáig, 2019. március 29-ig legyen elegendő idő a ratifikációra is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.