Katonai tárgyalásokat kezd a két Korea

Megállapodtak abban, hogy egyeztetések lesznek a két ország közötti feszültségek csökkentéséről.

MN
2018. 01. 09. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak- és Dél-Korea megállapodott abban, hogy katonai tárgyalásokat kezdenek a két ország közötti feszültségek csökkentéséről – derül ki az MTI összefoglalója szerint a Szöul és Phenjan képviselői által kedden megkezdett hivatalos tárgyalásokkal kapcsolatban kiadott közös közleményből.

A dél-koreai Yonhap hírügynökség a szöuli kormányt korábban idézve jelentette, hogy Észak- és Dél-Korea megállapodott a két fél közötti katonai „forródrót” helyreállításáról. Phenjani közlések szerint az északi fél elvégezte a két hadsereg közötti közvetlen kommunikációs kapcsolat helyreállításához szükséges műszaki munkákat, és a kapcsolat szerdától üzemel majd teljes mértékben. A katonai forródrótkapcsolat 2013-ban szakadt meg észak-koreai kezdeményezésre.

Az észak-koreai fél később leszögezte: nem fognak tárgyalni Szöullal a nukleáris fegyverkezésről, mert az kizárólag az Egyesült Államok ellen irányul. „Minden fegyverünk, beleértve az atombombákat, a hidrogénbombákat és a ballisztikus rakétákat, kizárólag az Egyesült Államok ellen, nem pedig testvéreink vagy Kína vagy Oroszország ellen irányul” – jelentette ki Ri Szon Gvon észak-koreai főtárgyaló.

A Yonhap Csun He Szung dél-koreai országegyesítési miniszterhelyettest idézve közölte, hogy Észak-Korea sportolókat, magas rangú tisztségviselőket, szurkolókat, előadóművészeket és újságírókat küld a dél-koreai Phjongcshangban február 9. és 25. között megrendezendő téli olimpiára. A megbeszélésen a dél-koreai fél kezdeményezte, hogy a két ország sportolói közösen vonuljanak fel a téli olimpia nyitó- és záróünnepségén. Szöul szerint Észak-Korea „kedvezően reagált” az ajánlatra.

Szöul emellett javaslatot tett egy találkozó megszervezésére a koreai háború (1950–53) által egymástól elszakított családtagok között a koreai újév környékén. A koreai újév az idén február 16-ra esik. Az ajánlatra vonatkozóan Észak-Korea nem adott egyértelmű választ a hírügynökségi jelentések szerint.

A dél-koreai kormány korábban bejelentette, hogy kész akár egyes szankciókat is felfüggeszteni annak érdekében, hogy az észak-koreai tisztségviselők részt vehessenek a téli olimpián. Ro Kju Dök külügyi szóvivő kijelentette: Szöul akár azt is fontolóra veheti, hogy „előzetes lépéseket” tegyen az ENSZ Biztonsági Tanácsával és egyéb érintett országokkal együtt azért, hogy segítsen az észak-koreaiak beutazásában.

Dél-Korea egy hete tett javaslatot magas szintű tárgyalásokra, azután, hogy Kim Dzsongun észak-koreai vezető újévi köszöntőjében kijelentette: kész párbeszédet kezdeni Szöullal. Az észak-koreai vezető a múlt szerdán utasítást adott arra, hogy állítsák helyre a két Korea közötti kommunikációs forródrótot.

 

A két Korea 5-5 fős küldöttsége kedden kezdte meg a hivatalos tárgyalásokat a dél-koreai Phjongcshangban rendezendő téli olimpián való észak-koreai részvételről és a két ország közötti óriási feszültség csökkentéséről. Az észak-koreai küldöttség élén a két Korea közti ügyekért felelős phenjani hivatal vezetője áll, a dél-koreai oldalt pedig az országegyesítési ügyekkel foglalkozó miniszter vezeti. A találkozó helyszíne az 1953-as fegyverszünetben kijelölt demarkációs vonalon fekvő Panmunjom városa – a delegációk a dél-koreai oldalon lévő Béke Házában egyeztetnek.

A keddi megbeszélés több mint két éve az első hivatalos találkozó a két ország között. A Dél-Korea hagyományos szövetségesének számító Egyesült Államok eleinte hűvösen fogadta a tárgyalásokkal kapcsolatos fejleményeket, ám Donald Trump amerikai elnök később „jó dolognak” nevezte azokat. „Majd bekapcsolódunk a megfelelő időben” – jelentette ki Trump. 

Az észak-koreai rezsim legfőbb szövetségesének számító Kína külügyminisztere, Vang Ji üdvözölte a két Korea közötti tárgyalásokat és azok „mindennemű kedvező fejleményét”. Hasonló véleményt fogalmazott meg Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő is. Azt mondta, a Kreml üdvözli a két Korea közötti közvetlen párbeszédet, amely a Koreai-félsziget feszültségmentesítéséhez vezető egyetlen lehetséges út.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.