Az egyre súlyosbodó iráni megmozdulások okait többféleképpen lehet láttatni. A nyugati szemlélet rezsimellenes felkelésről beszél, ám a tüntetések inkább szociális indíttatásúak – hívja fel a figyelmet a Privátbankár.hu cikke. A régióban súlyosbíthatja a kialakult helyzetet az, hogy az amerikai titkosszolgálatok zöld lámpát adhattak Izraelnek ahhoz, hogy merényletet hajtsanak végre egy vezető iráni tábornok ellen – jegyzi meg az izraeli sajtó. Az ilyen jellegű merényletek azonban háborús cselekménynek minősülhetnek. Kászim Szulejmáni tábornokról van szó, aki az iráni Forradalmi Gárda al-Kudsz különleges egység parancsnoka. Ő volt az, aki meggyőzte 2015-ben Putyin elnököt, avatkozzon be a szír polgárháborúba.
Izrael három éve majdnem kivégezte Damaszkusz mellett Szulejmánit, ám az Obama-kormány ezt nem támogatta. Izrael nem mellesleg preferálja a külföldön végrehajtandó merényleteket, ilyen volt 2008-ban az az eset is, amikor Aszad személyes tanácsadóját, egy fontos szír tábornokot végeztek ki, miközben családja körében vacsorázott Tartuszban, a szír tengerparti villájában.
Az utóbbi napok iráni kormányellenes tüntetéseinek kiváltó okai a korrupció, az áremelések, továbbá a társadalmi egyenlőtlenségek kiéleződése, a teheráni megszorító politika következtében előálló munkanélküliség és a szíriai polgárháborúban elszórt pénz. A 2009 óta páratlan mértékű tiltakozásban már legalább huszonketten meghaltak.
A mostani megmozdulások emlékeztetnek az 1991–1992-es állapotokra, amikor is 46 százalékos volt az infláció.
Az amerikai elnök újévi Twitter-üzenetében azt írta: Irán kudarcot kudarcra halmoz annak ellenére, hogy meg tudott állapodni nukleáris programjáról a nagyhatalmakkal – köztük a Barack Obama vezette Egyesült Államokkal. – A nagyszerű iráni népet évek óta elnyomják. Ez a nép hiányt szenved élelemből, és vágyik a szabadságra. Az iráni népet emberi jogaival együtt vagyonától is megfosztják – jegyezte meg Trump.