Donald Trump amerikai elnök hajlandó találkozni Robert Muellerrel, és eskü alatt válaszolna a 2016-os amerikai elnökválasztási folyamatba történt, vélelmezett orosz beavatkozást vizsgáló különbizottság vezetőjének a kérdéseire. Ezt maga az elnök mondta szerdán a washingtoni Fehér Házban várakozó újságíróknak – írja az MTI.
A rögtönzött sajtótájékoztatón – a kabinetfőnökének szobájából kilépő – Trump azt mondta, ő személy szerint szívesen válaszolna Mueller kérdéseire, és alig várja, hogy megtegye, de még kikéri ügyvédjeinek tanácsát.
Trump kifogásolta, hogy egykori vetélytársa, Hillary Clinton demokrata párti elnökjelölt nem eskü alatt tett vallomást a Szövetségi Nyomozó Irodának (FBI) a külügyminisztersége idején magánszerverről bonyolított elektronikus levelezésének ügyében.
„Ő nem eskü alatt tette, de én eskü alatt tenném ” – fogadkozott Trump.
Nyilatkozatával az elnök az amerikai sajtóban jó ideje olvasható találgatásoknak vetett véget. Kedden és szerdán szokásos napi sajtókonferenciáján a Fehér Ház szóvivője, Sarah Huckabee Sanders még egyáltalán nem kívánta kommentálni az erről szóló sajtóhíreket.
A Robert Mueller vezette különleges bizottság Donald Trumpot valószínűsíthetően arról kérdezné, hogy az előző FBI-igazgató, James Comey tavaly májusi leváltásával vajon mi volt a célja, nem akadályozni akarta-e ezzel az igazságszolgáltatást. „A következő a történet: nem volt semmilyen összejátszás, nem volt semmilyen akadályoztatás. Alig várom már” a találkozót Muellerrel – mondta Trump.
Szerdán egyébként a CNN számolt be arról, hogy a Robert Mueller vezette különleges bizottság Donald Trump meghallgatására készül. A televízió Michael Zeldint, Mueller egyik korábbi munkatársát szólaltatta meg. Zeldin – anélkül, hogy konkrétan megnevezte volna a különleges bizottság következő lépését – úgy vélekedett: „lehetséges, hogy Mueller eljutott oda, hogy meghatározza, mit is jelent az igazságszolgáltatás akadályozása, bűncselekmény-e, alkotmányos felelősségre vonással járó cselekedet-e, vagy egyáltalán semmi ilyesmi nem is történt”.
A rögtönzött és rövid sajtótájékoztatón Trump válaszolt a bevándorlást feszegető kérdésekre is. Elmondta, hogy kész ismét találkozni Chuck Schumerrel, a szenátus demokrata párti frakciójának vezetőjével, hogy egyeztessenek az ügyben. Késznek mondta magát arra, hogy az illegális bevándorló szüleikkel gyermekként az Egyesült Államokba érkezett és ott felnőtt fiataloknak megadják az amerikai állampolgárságot, de csak 10-12 éven belül. A készülő bevándorlási törvényben, mint mondta, szerepelniük kell olyan intézkedéseknek is, amelyek megakadályozzák a láncbevándorlást, és a törvényjavaslatnak tartalmaznia kell az amerikai–mexikói határra tervezett fal megépítését is. Trump azt szeretné, ha a szenátus 25 milliárd dollárt szavazna meg a falépítésre, a kongresszus pedig további 5 milliárdot különítene el a határbiztonsági intézkedésekre.
Sarah Huckabee Sanders szóvivő ugyancsak szerdán arról beszélt: a Fehér Ház a jövő héten, várhatóan hétfőn terjeszti elő tervezetét a bevándorlási törvény vitájához. Leszögezte, hogy kompromisszumos javaslat lesz, amelyet mindkét párt törvényhozói támogathatnak. „Arra fogjuk bátorítani a szenátust, hogy a törvényhozók tárgyalják meg ezt a javaslatot” – fogalmazott. A tervezetben Donald Trump elnök felvázolja majd az amerikai–mexikói határra tervezett fal megépítésével kapcsolatos részleteket is.
A menedékvárosokat illetően pedig azt mondta, „az nem megy, hogy a menedékvárosok tetszés szerint válogatnak, melyik törvényt tartják tiszteletben és melyiket nem”.
Kitért a dollár helyzetére is: Steve Mnuchin pénzügyminiszter Davosban, a gazdasági világfórumon tett kijelentésére reagálva közölte, hogy a dollár erős, és értéke „nagyon stabil”, nagyrészt annak köszönhetően, hogy az amerikai gazdaság most jól teljesít. Hozzátette: Trump elnök mindig is a szabad árfolyammozgás híve volt. (Mnuchin a világfórumon arról beszélt, hogy a dollár gyönge, és ez kifejezetten előnyös az Egyesült Államoknak.)