Teherán panaszt tett az ENSZ-nél, beavatkozással vádolja Washingtont

Irán szerint az USA „groteszk közbenjárással” megnövelte beavatkozását belügyeibe.

MTI
2018. 01. 04. 6:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irán levélben tett panaszt szerdán az ENSZ Biztonsági Tanácsánál (BT) és a világszervezet főtitkáránál, António Guterresnél, a belügyeibe való beavatkozással vádolva az Egyesült Államokat.

Golamali Kosru, az iráni ENSZ-misszió vezetője a levélében arra hívta fel a figyelmet, hogy a közelmúltban az Egyesült Államok „széles körben beavatkozott Irán belügyeibe”, s hangsúlyozta, hogy a jelenlegi amerikai adminisztráció „áthágott minden határt, figyelmen kívül hagyva a civilizált nemzetközi kapcsolatokban irányadó nemzetközi jog elveit és szabályait”.

A diplomata ismertette Teherán álláspontját, miszerint az amerikai kormányzat a napokban „groteszk közbenjárással” megnövelte beavatkozását az iráni belügyekbe, „ürügyként” támogatást nyújtva a „szórványos” iráni tüntetéseknek. Kosru emlékeztetett arra, hogy Irán alkotmánya biztosítja a tüntetés jogát.

A levélre adott esetleges válaszokról egyelőre nincs információ. Az ENSZ-főtitkár szerdán másodszor fejezte ki aggodalmait az iráni történések miatt. António Guterres közleményében a számos halálos áldozatot okozó erőszak leállítására szólított fel minden felet.

Donald Trump amerikai elnök és Nikki Haley ENSZ-nagykövet többször is támogatásáról biztosította az Iránban tüntetőket. Kedden a washingtoni kormányzat arra szólította fel Teheránt, hogy engedélyezze a közösségi oldalakhoz való hozzáférést, Haley pedig az ENSZ Biztonsági Tanácsa és az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa rendkívüli ülésének összehívását kérte.

Iránban egy hete kezdődtek utcai megmozdulások. A tüntetők eleinte az áremelések ellen tiltakoztak, majd az iszlám köztársaság kormánya és az országot az 1979. évi iszlám forradalom óta irányító vallási elit ellen fordultak. A tüntetők és a biztonsági erők közötti összecsapásokban eddig több mint húszan vesztették életüket, s a hatóságok százakat vettek őrizetbe. A Forradalmi Gárda parancsnoka, Mohammad Ali Dzsafari tábornok mindazonáltal szerdán nyilatkozatban biztosított mindenkit arról, hogy módjában áll bejelenteni „a lázadás végét”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.