Február 2-án dől el, meddig marad még a tél – legalábbis a hagyomány szerint. Amerikában, ha a mormota meglátja ekkor az árnyékát, amikor kidugja az orrát téli szállásáról, még hat hétig kell számítani téli időjárásra. Mifelénk ugyanezt tartják a medvéről, és Gyertyaszentelő Boldogasszony mutatja meg, meddig kell hideg időre számítanunk – már ha valódi télről beszélhetnénk. Az amerikai megfigyelés az európai bevándorlókkal érkezhetett az Újvilágba.
Az időjós mormota, Phil Punxsutawney meglátta árnyékát pénteken a Pennsylvania állambeli Punxsutawney-ben, ami azt jelenti, hogy még hat hétig marad a tél az Egyesült Államokban. A mormota gondozói a hírt helyi idő szerint péntek napfelkeltekor jelentették be a Pittsburghtől 105 kilométerre északkeletre fekvő ötezer lakót számláló városkában. Péntek hajnalban több ezer ember gyűlt össze a hagyományos rituáléra és látta, ahogy a fagyos időben kicsalogatják őt vackából a város Gobbler’s Knob nevű dombján. Bár a mormota nem igazán teljesít jól időjósként – az amerikai meteorológiai szolgálat szerint „nincs jós szakértelme” – a városka minden évben február 2-án megrendezi a rituálét.
Európában nem valószínű, hogy kint maradtak a kimerészkedő medvék, ezért jó esélyünk lehet jövő hétre ígért havazásra. Hozzánk valószínűleg Erdélyből érkezett, és a magyar legendáriumban a nagy mesélő, Jókai Mór szorított számára helyet. Az új földesúr című regényében így ír: „Van aztán egy napja a télnek, aminek gyertyaszentelő a neve. Miről tudja meg a medve e nap feltűnését a naptárban, az még a természetbúvárok fölfedezésére váró titok. Elég az hozzá, hogy gyertyaszentelő napján a medve elhagyja odúját, kijön széttekinteni a világban. Azt nézi, milyen idő van! Ha azt látja, hogy szép napfényes idő van, ( ) akkor a medve visszamegy odújába, pihent oldalára fekszik; talpa közé dugja az orrát, s még negyven napot aluszik tovább... Ha azonban gyertyaszentelő napján azt látja a medve, hogy rút, zimankós förmeteg van; ( ) akkor a medve megrázza bundáját, megtörli szemeit és kinn marad; nem megy vissza többet odújába, hanem nekiindul elszánt jókedvvel az erdőnek. ( ) S a medvének mindig igaza van.”