Mark Goldring a londoni alsóház nemzetközi fejlesztési ügyekben illetékes bizottságának meghallgatásán az MTI összefoglalója szerint elmondta: a botrány kirobbanása óta elvégzett belső vizsgálat eddig 26 további olyan esetet tárt fel, amelyben Oxfam-munkatársak gyanúsíthatók szexuális visszaélésekkel, ezek közül 16 Nagy-Britannián kívül történt.
Goldring elmondta azt is, hogy az elmúlt tíz napban hétezer, eddig rendszeresen adományozó magánszemély vonta meg anyagi támogatását a szervezettől.
Az Oxfam vezérigazgatója a keddi meghallgatáson elnézést kért „a haiti népnek és a szélesebb körű segélyezési tevékenységnek okozott károkért”, valamint azért is, mert ő az első, „nyomás alatt tett” nyilatkozataiban igyekezett kisebbíteni a botrányt.
A The Times című konzervatív brit napilap február 9-én számolt be először arról, hogy az Oxfam egyes munkatársai prostituáltakkal rendeztek orgiákat 2011-ben Haitin, miközben még zajlottak a nem sokkal korábbi pusztító földrengés következményeinek elhárítását célzó humanitárius erőfeszítések. A The Observer című vasárnapi baloldali brit lap pedig azt tárta fel, hogy 2006-ban a csádi Oxfam-stáb szállására is prostituáltakat hívtak.
Az Oxfam a minap közölte, hogy a történtekkel összefüggésben megvált négy, szexuális visszaélések elkövetésével vádolt munkatársától, mások önként mondtak fel.
Mint megírtuk, egy egykori belső ellenőr azzal állt elő, hogy egyes nagy-britanniai adományboltok vezetői, alkalmazottjai nemi erőszakot követtek el fiatal, egyes esetekben 14 éves önkéntes alkalmazottakon. Helen Evans szerint az még kirívóbb, hogy a visszaélésekről több felsőbb vezető tudott, mégsem tett ellenük semmit.
Evans 2012 és 2015 között volt megbízva az Oxfam munkatársai ellen felhozott vádak kivizsgálásával. A brit 4-es csatornának nyilatkozva kedden elmondta: a többi között olyan szexuális visszaélésekről jutottak el jelentések hozzá, hogy nőket kényszerítettek szexre, ehhez kötve a segély megadását.
Az Oxfam a jelenlegi szorongatott helyzetben nem sokat tehet: adatot szolgáltat a kormány által bejelentett vizsgálathoz, és részletesen kommunikálja, hogy milyen szigorításokat vezet be az egyes missziókkal kapcsolatosan. Például szigorúbban fogja szűrni a jelentkező önkénteseket, szorosabban fogja követni a helyszíni munkákat, és továbbképzéseken adja át az elvárt viselkedési normákat. Nem mintha ezek eddig nem léteztek volna, csak éppen több erőforrást fognak erre irányítani. A névtelen bejelentést lehetővé tévő segélyvonal indítása viszont mindenképp újdonság lesz.
Az ügy miatt London és Brüsszel is jelezte, hogy felülvizsgálja a szervezet hivatalos támogatását.
Az Oxfam a tavalyi pénzügyi évben 32 millió font (több mint 11 milliárd forint) brit kormányzati támogatásban részesült, ebből származott bevételeinek 8 százaléka.
Az Európai Bizottság a botrányba keveredett segélyszervezet Haitin végzett tevékenységét tavaly 1,7 millió euróval támogatta.