Elégedetten szólt Kim Dzsongun észak-koreai vezető a téli olimpia alkalmából Dél-Koreába menesztett küldöttségének látogatásáról – adta hírül kedden az észak-koreai média.
A kommunista diktátor szavai szerint fontos elősegíteni „a megbékélés és párbeszéd meleg légkörét”. Kim elégedetten szólt arról, ahogy a házigazdák igyekeztek kiemelt fontosságúként kezelni a 22 fős politikai küldöttség háromnapos látogatását, és hálás a dél-koreai „őszinte erőfeszítésekért”.
Az észak-koreai média közlése szerint Kim Dzsongun „fontos parancsokat” adott lehetséges intézkedésekre a megbékélés és párbeszéd légkörének fenntartása végett. Hogy pontosan mik ezek, azt nem részletezte a kommunista ország sajtója – írja az MTI.
Mun Dzsein elnök a megnyitón látványosan kézfogással üdvözölte Kim Jodzsongot, Kim Dzsongun észak-koreai vezető húgát. Az olimpiára 22 fős észak-koreai küldöttség érkezett Kim Jodzsong és Kim Jongnam névleges államfő irányításával. A delegációt vasárnap Ri Nakjon dél-koreai miniszterelnök ebédre látta vendégül egy szöuli szállodában, előző nap pedig Kim Jodzsong Phenjanba szóló meghívót adott át Szöulban a dél-koreai elnöknek, aki elfogadta azt.
„A különleges követ, Kim Jodzsong átadta Kim Dzsongun levelét, amelyben kifejezi szándékát a két Korea közti viszony javítására. Ezután Kim Jodzsong szóban tolmácsolta Kim Dzsongun meghívását Phenjanba, hogy mihamarabb fogadhassa Mun Dzsein elnököt. Az elnök jelezte, hogy a megfelelő körülmények megteremtése után eleget tesz a meghívásnak” – fogalmazott a Hír TV összefoglalója szerint a dél-koreai elnöki szóvivő.
Onodera Icunori japán védelmi miniszter egy szombati sajtótájékoztatóján kijelentette: a két Korea közötti párbeszéd előfeltételének kell lennie, hogy Észak-Korea megváltoztatja nukleáris és rakétapolitikáját.
A japán vezetők attól tartanak, hogy Phenjan ki akarja kezdeni a vele szemben álló egységes frontot, mert a nemzetközi szankciók nagyon szorítják. Ezért a szigetország most arra koncentrál, hogy erősítse az amerikai–japán–dél-koreai összetartást. Abe Sinzó kormánya amellett van, hogy tartsák fenn a kommunista államon a gazdasági és diplomáciai nyomást, még akkor is, ha enyhül a két Korea közötti viszony a téli olimpiának köszönhetően. Tokió szerint ha Phenjan feltételei alapján kezdenének el vele tárgyalni, az azt jelentené, hogy elfogadják atomhatalomnak. A japán kormány nem ellenzi a párbeszédet, ha elősegíti a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítését.
Kim Jodzsong eddig az egyetlen a kommunista Észak-Koreát alapító és irányító Kim család tagjai közül, aki felkereste Dél-Koreát az 1950–53-as koreai háború óta.
Elemzők úgy vélik, hogy a korábbinál jóval békülékenyebb északi hangnem célja a nemzetközi szankciók, valamint a dél-koreai–amerikai szövetség meggyengítése lehet. Szakértők óva intenek a hurráoptimizmustól, és hangsúlyozzák, hogy a két Korea kapcsolata csak akkor fejlődhet igazán, ha Észak-Korea leállítja, vagy legalább visszafogja rakéta- és atomprogramját.