A Youtube-on élőben lehetett követni, amint kilőtték Floridából az űrbe Elon Musk Tesla autóját. A Totalcar portál átvette a kedd este háromnegyed 10 körüli kilövés közvetítését.
Mint írták, Elon Musk, a Tesla cég alapítója és tulajdonosa sok más mellett alapított egy űrkutatási vállalatot még 2002-ben. Ez a SpaceX, ami egy ideje már sikerrel szolgálja ki a Nemzetközi Űrállomást és állít pályára műholdakat, de a legnagyobb céljuk bevallottan a mielőbbi emberes Mars-utazás. Annak egy nagyon fontos állomása a Falcon Heavy első kilövése.
A Falcon Heavy a SpaceX hordozórakétája, lényegében három Falcon–9-es rakéta egybepakolva. A Falcon–9-eseket használja a SpaceX évek óta űrszállítmányozáshoz alacsony Föld körüli pályán, de a Mars-utazáshoz már kevés a 7600 kN tolóerő – jegyzi meg a portál cikke.
A Falcon Heavy gerince egy nagyobb, többfokozatú 9-es, amihez két oldalról egy-egy kisebb Falcon–9-est kapcsoltak. Ezek együttes tolóereje 22 819 kN, amivel már képes lenne 16,8 tonna szállítmányt eljuttatni a Marsig. Az autót most Nap körüli pályára állítják a tervek szerint.
A Falcon Heavy nevű rakéta a jelenlegi legerősebb űreszköz, és korábban is csak a Holdra szálláshoz használt Saturn V típus múlta felül. Indulását óriási érdeklődés kísérte a helyszínen, a floridai Cape Canaveralban és a tv-képernyőkön keresztül – írták az MTI tudósításában.
A majdnem 70 méter magas űreszköz, ha beválik, a jövőben képes lesz majd 70 tonna hasznos terhet Föld körüli pályára állítani, míg a magasabb, geostacionárius pályára 22,2 tonna tömegű terhet vihet magával.
A két kisegítő rakéta levált két és fél perccel az indulás után, és visszaereszkedett a Cape Canaveral-i Kennedy űrközpont közelében lévő légitámaszpontra. A fő rakéta feljebb emelkedik, de – miután teherkapszulájával pályára állítja a meggyszínű Tesla Roadster sportkocsit – szintén visszatér majd, az óceánon lévő egyik platformra.
Az elektromos autóba "utast" is ültettek, egy űrruhába öltözetett bábut, amely a Starman nevet kapta. A Tesla gépkocsi a tesztrepüléseken szokásos értéktelen ballasztsúlyt (vas, beton) helyettesíti, ugyanakkor óriási reklámértékkel bír a cégtulajdonos Musk számára.
A Falcon Heavy ugyanarról az indítóállásról szállt fel, ahonnan a hatvanas évek végétől kezdve a holdexpedíciók indultak.
A "fellövést" a magas légkörben uralkodó erős szél miatt több mint két órával elhalasztották.