Hajmeresztő, de a kegyetlen újságírógyilkosság árnyékában egyszerre mégis hihető elképzelések, találgatások látnak napvilágot Szlovákiában. Alig huszonnégy órával az után, hogy fény derült Ján Kuciak megölésére, és a hír bejárta a világot, kedd reggel kigyulladt a kassai adóhatóság épülete. Állítólag épp az a részleg, ahol a Kuciak érdeklődésének középpontjában álló, adócsalás gyanújába került üzletember-oligarchákkal kapcsolatos anyagok feküdtek.
A gyilkossággal kapcsolatos másik, megütközést keltő információ, amely végigszaladt a szlovák hírportálokon, az, hogy Kuciak halála kapcsolatban áll kelet-szlovákiai uniós pénzek szisztematikus eltérítésével és az olasz ’Ndrangheta maffiacsoport tevékenységével. Tom Nicholson oknyomozó újságíró azt állítja, az olaszok már a 90-es évektől megtelepedtek Nagymihály és Tőketerebes (Michalovce, Trebišov) környékén, és fokozatosan kiépítették a politikai kapcsolati hálózatukat. A legutóbbi időkig Szlovákiában élt kanadai-brit állampolgár pár hete még levelezett Kuciakkal, akivel uniós források felhasználása után kutattak. Nicholson elmondása szerint az olaszok éveken át mezőgazdasági tevékenységre felvehető forrásokat zsebeltek be, lefizették a megyei főtisztviselőket és a rendőrséget is. Így mivel mindenki meg volt vesztegetve, politikai ciklusokon átívelő módon mehettek a visszaélések.
A média természetesen azonnal válaszokat szeretne szolgáltatni az érthetetlen esetre, a Sme napilap kedden már azt írta, hogy a meggyilkolt riporter Robert Fico szlovák kormányfő asszisztense és az olasz maffia közti kapcsolat után nyomozott. A sztorit többek között a Parameter.sk hírportál is hozza, magyarul itt olvasható el.
Az államilag támogatott korrupció kötőszavává vált Bonaparte, vagyis a hasonló nevű pozsonyi luxusingatlan az első perctől felbukkan a legtöbb, Kuciak halálával foglalkozó cikkben. Többek között ezzel a beruházással kapcsolatos illegális adó-visszaigénylésekkel foglalkozott Kuciak. Az ingatlankomplexumhoz a szlovákiai korrupcióval leggyakrabban emlegetett személyiségek, így a nagyvállalkozó Marián Kocner és Ladislav Basternák, de Robert Fico kormányfő, a belügyminiszter és a volt pénzügyminiszter is kötődnek. Hogy kinek hol van lakása az épületen belül, nagyszerűen mutatja egy, a „szlovák újságírás jelenleg legfontosabb infografikájának” titulált alaprajz a Twitter-mikroblogon.
A szlovák rendőrfőkapitány hétfői tájékoztatóján két fontos dolgot szögezett le. Egyrészt Ján Kuciaknak újságírói tevékenysége miatt kellett meghalnia, másrészt az elkövető vagy elkövetők biztos, hogy nem amatőrök voltak. Kuciak a mellébe, menyasszonya a fejébe kapott egy-egy lövést. Azzal is mindenki egyetért, hogy az elkövetők megtalálására felajánlott egymillió euró (310 millió forint) példátlan Szlovákia történetében. A nyomozást azonban nagyon megnehezíti, hogy Kuciakra és Martina Kusnírovára csak három nappal a gyilkosság után talált rá a rendőrség, akkor is csak úgy, hogy az aggódó édesanya kérte a hatóság segítségét. A gyilkosság feltételezhetően 22-én este történt, de a rendőrök csak 25-én jutottak be a nagymácsédi (Vel'ká Maca) családi házba. Nehezítő körülmény az is, hogy a településnek ezen a szakaszán nincsenek térfigyelő kamerák.
Az újságíró meggyilkolása azért érinti rendkívül érzékenyen a kormányzó Smert, de különösen Robert Ficót és Robert Kalinák belügyminisztert, mert ők ketten évek óta verbális hadjáratot folytatnak a médiamunkások ellen, és kettős mércével támadják a kormánykritikus médiumokat. Hírhedt eset volt 2016 végén, amikor Fico „piszkos, szlovákellenes prostituáltaknak” nevezett egyes, meg nem nevezett újságírókat. A durva kijelentésről a belügyminiszter csak annyit mondott, világos volt a kifejezés, a médiában uralkodó helyzetről vitát kell indítani. A gyilkosság ezért aztán annál gyorsabban összerántotta a szlovák médiát. Kedden közös állásfoglalást adott ki egy sor főszerkesztő és médiavállalat-vezető, hogy a kormány garantálja a szólásszabadságot, persze azon túl, hogy a szlovák hatóságok megtalálják a bűncselekmény felelőseit. A közlemény súlyos mondatai közül érdemes egy gondolatot idézni: a gyilkosság a polgárok hatalommal bírókkal és a törvényszegőkkel szembeni ellenőrzési joga ellen irányult.
Hétfő este a pozsonyiak néma felvonuláson és gyertyagyújtással fejezték ki együttérzésüket, a politikai megmozdulások kedvelt helyszíne, a Szlovák Nemzeti Felkelés (SNP, régen Vásár-) tér megtelt az emlékezőkkel. A nyitrai egyetem is gyászol, Kuciak a kommunikáció tanszéken, Martina Kusnírová pedig a régészeti tanszéken végzett, a fiatal férfi doktorandusza is volt az alma maternek.