Egy kislány gondosan befont hajú porlepte feje bukkan elő a romok alól. Keze már szinte mumifikálódott, alatta még egy holttest hever. A Ruptly sokkoló felvételén bepillantást nyerhetünk a moszuli hétköznapokba, látható válik a romok alól előbukkanó horror.
Pedig hét hónapja már annak, hogy az iraki erők visszafoglalták az Iszlám Államtól a terrorszervezet szimbolikus jelentőségű iraki fellegvárát, Moszult. A dicsőséges, ám véres győzelem napjai azonban már régen tovatűntek, helyettük csak a romok, és a máig alattuk rothadó hullák maradtak.
A hónapokon át tartó ostrom során az egykor virágzó nagyvárost az Egyesült Államok vezette koalíció légi támogatásával és tüzérséggel módszeresen rombolták földig. A műholdképek elemzése során kiderült, hogy 2016 augusztusa és 2017 júliusa között 9926 objektumot pusztítottak el teljesen, a megrongálódott épületek száma azonban sokkal magasabb. Mint az alábbi drónfelvételből is látszik, Moszul a felszabadításakor inkább hasonlított holdbéli tájra, mint egy településre.
Irak egykor második legnagyobb városának szétlövését az indokolta, hogy fanatikus terroristák egy csoportja az utolsó vérig tartotta magát. A városi küzdelemben szó szerint minden sarokért, mindent házért meg kellett küzdenie az őket kiűző csapatoknak – még így is jelentős veszteségeket szenvedtek. Közben az Iszlám Állam a még megmaradó lakosságon gyakorolta a „felperzselt föld” taktikáját: akit menekülésen kaptak, vagy felmerült a gyanúja az „árulásnak”, egyszerűen kivégezték.
A holt városba csak lassan szivárog vissza az élet: a Reuters riportja számol be róla: eddig nagyjából ötezren tértek vissza. Az újjáépítés egyelőre lassan halad, előbb a romokat kell eltakarítani. Ez önmagában is óriási feladat, az Iszlám Állam uralma alatt is rendszeresen tudósító Mosul Eye szemléletes grafikán mutatta be: olyan, mintha 3 piramisnyi és 4 Eiffel-toronnyi törmeléket kellene elhordani. Munkájukat ráadásul nehezíti, hogy minden kőtömb alatt lapulhat egy fel nem robbant bomba, vagy a terroristák által állított csapda.