Szijjártó Péter brutális magyarországi adóemeléstől retteg

Ezért nem veszünk részt a Macron által javasolt konzultáción? Federica Mogherini is megkapta a magáét.

MN
2018. 02. 24. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külgazdasági és külügyminiszter hivatalosan is tiltakozott levélben az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjénél, Federica Mogherininél, amiért az ENSZ globális migrációs csomagjáról folytatott tárgyalásokon közös uniós álláspontként adtak elő egy olyat, amelyről nincs konszenzus a 28 tagállam között.

Szijjártó Péter szombati budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta az állami hírügynökség tájékoztatása szerint: „példátlan, botrányos esetről” van szó, Magyarország várja Federica Mogherini intézkedését, hogy ilyen többet ne fordulhasson elő, és várja a magyarázatot, miként állhatott elő ez a helyzet.

A miniszter kiemelte: teljesen mindegy, mekkora nyomás nehezedik Magyarországra, a magyar álláspont nem változik, az ország megvédi déli határát, a kerítés marad, Magyarországra nem jöhet be illegális bevándorló, és csak a magyarok biztonsága számít.

Kifejtette: azzal, hogy megkezdődött a tárgyalássorozat az ENSZ migrációs csomagjáról, nőtt a nemzetközi nyomás Magyarországra, hogy változtasson a migrációval kapcsolatos álláspontján. Mivel az ENSZ migrációs csomagjának alapjavaslata ellentétes a magyar érdekekkel, korábban felmerült, hogy Magyarország kilépjen a tárgyalássorozatból, de a visegrádi partnerekkel folytatott konzultáció után az a döntés született, hogy marad, és megpróbál változtatni a migrációs csomagon – emlékeztetett.

Szijjártó Péter véleménye szerint a nyomás növelésével egyes nagy nemzetközi szereplők „már a látszatra sem adnak”. A héten az EU az alapvető európai jogszabályokat és az európai szerződések rendelkezéseit megsértve Magyarországra akarta erőltetni az európai álláspontot, az unió „ki akarta erőszakolni”, hogy legyen közös uniós álláspont a migrációs csomagról – mondta.

Kifejtette: az európai rendelkezések szerint az EU csak akkor képviselhet közös álláspontot nemzetközi kérdésekben, ha arról mind a 28 tagállam azonosan vélekedik, nem elég a többség. Ennek ellenére az EU New York-i delegációjának vezetője az unió nevében ismertette az álláspontját, utána pedig nyomást akart gyakorolni a magyar kormányt képviselő diplomatára, hogy ne fejtse ki álláspontját – magyarázta.

A külügyminiszter szerint ez bizonyíték arra, hogy az EU „semmitől sem riad vissza”, hogy Magyarországra erőltesse a bevándorlási politikáját. Ráadásul csak a március 19-ei külügyminiszteri tanácsülés napirendjére tűzték az uniós álláspont megvitatását, miközben már most előadták – tette hozzá. Elmondta: március 12-én, a következő tárgyalási fordulón ő képviseli az ENSZ-ben a magyar kormány álláspontját.

Egy azzal kapcsolatos kérdésre, hogy Emmanuel Macron francia elnök nemzeti konzultációt javasolt európai polgárokkal az EU jövőjét érintő kérdésekről, amelyben egyedül Magyarország nem vesz részt, Szijjártó Péter elmondta: ha van kormány Európában, amely büszke lehet arra, hogy kikéri az emberek véleményét, akkor az a magyar kormány. Úgy látja, a francia államfő által felvázolt konzultációról nem lehet tudni semmi konkrétat. Ha viszont Macron azt akarja, hogy Európában adóharmonizáció legyen, az Magyarországon „brutális adóemeléssel járna”, ezért nem támogatják az ilyen törekvéseit – közölte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.