Tényleg megindul a Nyugat-Balkán integrációja

Magyarország és 11 uniós tagállam közös javaslatcsomaggal állt elő. 2025 a céldátum Montenegró és Szerbia részére.

Földi Bence
2018. 02. 05. 21:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenkét uniós tagállam az EU asztalához invitálja a Nyugat-Balkán hat, egyelőre még nem csatlakozott országát. Ausztria, Csehország, Észtország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Olaszország, Szlovákia és Szlovénia kormányainak közös, az Európai Bizottsághoz január végén benyújtott szakpolitikai javaslatában – amelyet a Reuters szerzett meg – tizenkét konkrét ötlet szerepel.

Mint írják, évente kellene uniós csúcsot tartani Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Macedónia, Montenegró és Szerbia kormányaival közösen. Sőt, a tizenkét tagállam úgy véli, jelentősen javítaná az EU-ról kialakult képet a hat nyugat-balkáni államban, ha azok miniszterei részt vehetnének a legfontosabb témákban – környezetvédelem, külpolitika, egészségpolitika, szállítmányozás – tartott uniós találkozókon. Erre eddig nem volt lehetősége ezeknek az államoknak, csak ad-hoc találkozókon és miniszteri szintű munkareggeliken lehettek jelen. A javaslatcsomag felveti, hogy

ki kellene terjeszteni az egész Balkánra az uniós roamingmentességet, valamint az EU vezetőinek többet kellene járnia a régió országaiba.

Hozzá kell tenni, az Európai Bizottság vezetője, Jean-Claude Juncker több állomásos balkáni körúton vesz majd részt a Balkánon – hétfőn megerősítették, hogy ez február végén lesz. Az uniós csúcsok kérdése is félig-meddig megoldott, hiszen májusban az uniós soros elnök Bulgária (amely annak ellenére, hogy a balkáni integráció szószólója, nincs a 12 javaslattevő tagállam között) rendez EU–Balkán csúcstalálkozót, júliusban pedig a kilépés folyamatának közepén álló Egyesült Királyság tart hasonló eseményt. – Ezek költségektől mentes megoldások, amelyek jelentősen javíthatják az Európai Unió megítélését a régióban – idézte a Reuters a javaslatcsomagot.

Tény, az Európai Unió az orosz és kínai befolyásszerzési kísérletektől megrettenve úgy döntött, uniós integrációs perspektívát nyújt a régiónak. Ennek konkrét jele az a kedden bemutatandó dokumentum, amely a Financial Times értesülése szerint

tartalmazza a két tagjelölt – Montenegró és Szerbia – számára a 2025-ös céldátumot.

Arról megoszlanak a vélemények, jó ötlet-e konkrét csatlakozási időpontot megadni a két országnak. Ekaterina Zaharieva bolgár külügyminiszter lapunknak arról beszélt január közepén Szófiában, hogy a dátum reális, és motiválja majd a két államot. Ezzel szemben sokan azzal érvelnek, hogy Románia és Bulgária is túl hamar csatlakozott, és máig nem hajtották végre a korrupció elleni igazságszolgáltatási reformokat – félő, hogy Szerbia és Montenegró esetében is ez történne.

Egy másik ország, Macedónia nyugati integrációja tekintetében a görögökkel fennálló névvita okoz gondokat. Ugyan a felek láthatóan közelednek a megállapodáshoz, az országok lakossága nem elégedett: legutóbb a múlt hétvégén volt 140 ezres tömeget megmozgató tüntetés Athénban. Az Európai Bizottság hétfőn közölte, nem foglal állást a kérdésben, a helyzet rendezését az Egyesült Nemzetek Szervezetére (ENSZ) hagyja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.