Elengedték a Kuciak-gyilkossággal kapcsolatban őrizetbe vett olaszokat

Mind a hét embert szabadlábra helyezte a rendőrség.

MN
2018. 03. 03. 12:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabadlábra helyezte a rendőrség azt a hét embert, akit Ján Kuciak tényfeltáró újságíró meggyilkolásának ügyével összefüggésben vettek őrizetbe – erősítette meg szombaton az MTI összefoglalója szerint a szlovák országos rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Csütörtökön két kelet-szlovákiai városban, Nagymihályban (Michalovce) és Tőketerebesen (Trebisov) több helyszínen tartott razziát a rendőrség, és őrizetbe vett hét, Szlovákiában letelepedett – sajtóközlések szerint az országban jelentős mezőgazdasági üzleti érdekeltségekkel rendelkező – olaszt. A részben családi kapcsolatban álló személyek közül többről tett említést Ján Kuciak az utolsó, már halála után megjelent cikkében, amelyben a calabriai ’ndrangheta maffiához állítólag közel álló személyek szlovákiai megjelenésével, ott folytatott gazdasági tevékenységükkel, illetve kapcsolati hálózatukkal és állítólagos politikai kötődéseikkel foglalkozott.

A cikkben szereplő információk jelentős részét egyébként nem Kuciak kutatta fel, hanem egy másik újságíró, a korábban a Plus 7 dní című, legolvasottabb szlovák hetilapnak dolgozó Ivan Mego. A férfi a TA3 szlovák hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta: azért adta át információit Kuciaknak, mert saját szerkesztősége a tőle megrendelt írást végül nem volt hajlandó közölni.

A nyomozati szervek a rendelkezésükre álló 48 órás határidőn belül ellenőrizték az őrizetbe vett személyekkel kapcsolatos felvetéseket, majd szabadlábra helyezték őket – közölte szombaton a szlovák rendőr-főkapitányság szóvivője. Hozzátette: közelebbi információkat az ügyet felügyelő ügyész döntése alapján nem hoznak nyilvánosságra.

Az újságíró és élettársa, Martina Kusnírová holttestét vasárnap este nagymácsédi (Velká Maca) családi házukban fedezte fel a rendőrség, amely a gyilkosság körülményeiből kiindulva és a férfi tevékenysége alapján azt feltételezi, hogy Kuciakot a munkájával összefüggésben ölhették meg.

A gyilkosság és annak állítólagos összefüggései az ellenzéki pártok Robert Fico kormányával szemben folytatott politikai küzdelmének központi témájává váltak. A – nagyrészt külföldi kézben lévő – szlovákiai sajtóban is alaposan körbejárt ügy, amely iránt az Európai Unió szervei és különböző külföldi szervezetek is rendkívüli érdeklődést mutatnak, nagyon feszült politikai hangulatot idézett elő az országban.

Kuciak meggyilkolására hivatkozva szerdán lemondott Marek Madaric kulturális miniszter, és ezután elbizonytalanodott a hármas kormánykoalíción belüli helyzet is.

Pénteken Pozsonyban és több más szlovákiai városban is a meggyilkolt újságíró emlékére meghirdetett gyászmenet tartottak. A meggyilkolt újságíró két ismerőse által bejelentett, de különböző – részben külföldi – szervezetek által is támogatott megmozdulásokon több ezren, döntő többségükben főiskolás korú fiatalok vettek részt. A politikamentesnek meghirdetett pozsonyi rendezvényen Andrej Kiska államfő mellett főként liberális lapok újságírói szólaltak fel, beszédeikben visszatérő elemként jelent meg a „veszélyeztetett demokrácia” és a „korrupció” fogalma.

Az őrizetbe vett személyek szabadon bocsátása gyengítheti a fősodrú sajtónak azt a feltevését, miszerint az újságíró meggyilkolásának hátterében az úgynevezett „olasz szál” – vagyis a calabriai ’ndrangheta maffiához állítólag közel álló szlovákiai személyek tevékenysége – húzódhat meg. Ezt feltevést a napokban több szakértő is kétségbe vonta, köztük Milan Zitny biztonsági elemző is, aki szerint elképzelhető, hogy a gyilkosság hátterében az állam destabilizálását célzó érdek állt. Igor Cibula, a szlovák titkosszolgálat (SIS) volt igazgatója hasonlóképpen vélekedett, mondván, Ján Kuciak meggyilkolása nemcsak a szlovákiai tényfeltáró újságírással, hanem a kormánnyal szembeni merénylet is volt.

Vasárnap a budapesti szlovák nagykövetség épülete elé szerveznek gyertyagyújtást Ján Kuciak és Martina Kusnírová emlékére. 

„Ha egy újságírót meggyilkolnak, az a szólás szabadsága elleni aljas támadás is egyben! Menjünk el vasárnap minél többen a szlovák nagykövetség épülete elé, gyújtsunk gyertyát Ján és Martina emlékére, akik egy jobb világért folytatott küzdelem áldozataivá váltak!” – olvasható az esemény Facebook-oldalán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.