Moszkvának semmilyen formában nem volt köze Szergej Szkripal, a brit külső hírszerzés (MI6) volt orosz ügynöke, valamint a lánya, Julija Szkripal ellen az angliai Salisbury városában elkövetett gyilkossági kísérlethez – idézi az MTI Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivőjének szerdai nyilatkozatát.
Peszkov újságírók előtt kijelentette: Oroszország elutasítja az ellene felhozott teljesen alaptalan brit vádakat, amelyeket semmiféle bizonyíték nem támaszt alá. „Reméljük, hogy a józan ész kerekedik majd felül, és más országok legalább felteszik maguknak a kérdést, hogy tényleg van-e valamilyen bizonyíték, és hogy valóban megalapozott-e a Moszkvát célzó megtorlás” – tette hozzá.
Moszkva továbbra is nyitott a Nagy-Britanniával folytatandó együttműködésre, de ha London bármilyen megtorló intézkedést tesz, arra Oroszország válaszolni fog – mondta a Kreml szóvivője.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Szkripal-üggyel kapcsolatban azt mondta szerdán, hogy nem sikerült előrébb jutni a Nagy-Britanniával fellángolt vita rendezésében. Lavrov szerint a London által felhozott vád – miszerint nagy valószínűséggel Oroszország állt az idegméreggel elkövetett támadás mögött – nem tekinthető szilárd vagy komoly állításnak, ez inkább csak politikai mutatvány, amelynek az a célja, hogy félrevezessék a nemzetközi közösséget.
A külügyminiszter ismételten hangsúlyozta, hogy Nagy-Britannia mindeddig nem kért hivatalosan információt a gyilkossági kísérletben használt idegméregről, márpedig Moszkva ragaszkodik ahhoz, hogy London ezt a lépést megtegye. Lavrov úgy látja, Oroszországnak nem volt indítéka arra, hogy megtámadja Szkripalt. Szerinte inkább olyan szereplők tehetők ezért felelőssé, akiknek érdekében áll oroszellenes érzelmeket szítani.
Kedden éjfélkor lejárt a brit kormány által kitűzött határidő arra, hogy Moszkva magyarázatot adjon a Szkripal-ügyre. London azt közölte, hogy szerdán válaszintézkedéseket jelent be, ha a határidőig nem kap hiteles magyarázatot Oroszországtól a Salisburyben történtekre.
Szergej Szkripalt és 33 éves lányát március 7-én mérgezték meg Salisbury városában – mint megírtuk, egy magyar orvos látta el a válságos állapotban lévő családtagokat. A brit szakértői vizsgálat szerint olyan, fegyverként bevethető idegmérget használtak az egykori kettős ügynök és lánya megmérgezéséhez, amelynek hatóanyagait még a Szovjetunió fejlesztette ki a hidegháború idején.
Theresa May brit kormányfő azt mondta: azt feltételezik, hogy Oroszországnak még mindig lehet gyártókapacitása e méreganyag előállítására.
Donald Tusk szerint is az oroszok mérgezhették meg a kiugrott orosz ügynököt: „Nagy valószínűséggel Moszkva áll a brit külső hírszerzés (MI6) volt orosz ügynöke, Szergej Szkripal és a lánya ellen Nagy-Britanniában elkövetett mérgezés mögött” – nyilatkozta szerdán az Európai Tanács elnöke, aki egyúttal teljes szolidaritását fejezte ki Theresa May felé a brutális támadás miatt.