Kultúrharc a horvát jobboldali kormánypárton belül

Az isztambuli egyezmény váltott ki vitát a HDZ-ben.

Techet Péter
2018. 03. 23. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horvátországban igazi kultúrharc kerekedett az isztambuli egyezmény esetleges ratifikációjából. A nők elleni és a családon belüli erőszak súlyosabb büntetőjogi üldözését előirányzó nemzetközi megállapodáshoz Horvátország is csatlakozott – de a mai napig nem ratifikálta. Andrej Plenkovic konzervatív kormányfő most elérkezettnek látná az időt erre. Mivel ezzel a politikus feminista és emberi jogi szervezetek kérésének tesz eleget, a kormánypárton, a Horvát Demokratikus Közösségen (HDZ) belüli nacionalista és klerikális ellenzéke támadásba lendült. Hosszú hallgatás után a múlt héten megszólalt például Tomislav Karamarko, aki 2016-ig volt a HDZ elnöke. Facebook-bejegyzésében az isztambuli egyezményt a keresztény hit és a horvát haza elleni „brutális támadásnak” minősítette, szerinte ugyanis az egyezmény a „genderideológiát” kényszerítené a keresztény horvát társadalomra.

Karamarko 2016-ban bukott bele egy korrupciós ügybe. Kiderült, hogy második felesége a horvát állammal perben álló magyar Moltól fogadott el jutalmat, illetve szoros kapcsolatban állt orosz üzleti körökkel. A magyar- és oroszbarát Karamarkót a HDZ élén Andrej Plenkovic követte, aki háttérbe szorította a HDZ szélsőjobboldali köreit: Karamarko főideológusát, a muzulmán vallású Zlatko Hasanbegovicot még ki is zárta a pártból.

Az isztambuli egyezmény körüli vita adott most alkalmat a pártellenzéknek a visszatámadásra. A zágrábi Nacional hetilap információi szerint a HDZ klerikális szárnya Plenkovic megbuktatására játszik, és Ivana Maleticet, a HDZ alelnökét akarná új kormányfőnek. Noha a múlt heti frakcióülésen a többség kiállt az isztambuli egyezmény mellett, jelentős nevek sorakoztak föl a kritikák mögé. Közéjük tartozik David Ivo Stier, a HDZ argentínai születésű főtitkára, aki 2017 nyarán távozott a zágrábi külügyi tárca éléről. Stier mellett egy másik, korábbi HDZ-s külügyminiszter, Mirko Kovac is elveti az egyezményt. A szintén HDZ-s államfő, Kolinda Grabar-Kitarovic ugyan nyíltan nem áll melléjük, de tudni lehet, hogy ő is Plenkovic ellen dolgozik. A katolikus püspökök is beszálltak a politikai vitába: a családon belüli erőszak külön büntethetőségét a család eszméje elleni támadásnak tartják. Nyilatkozatában a horvát püspöki kar egyenesen gyarmatosításnak nevezte az isztambuli egyezményt.

A helyi szerb kisebbség szélsőbaloldali hetilapja, a Novosti elemzése szerint azonban a viták arra is alkalmat adhatnak, hogy Plenkovic leszámolhasson a párton belüli szélsőjobbal, és folytassa a HDZ középre pozicionálását. Első jelentős sikerét Plenkovic már el is érte: csütörtök reggel a zágrábi kormány egyhangúlag állt ki a ratifikáció mellett. Plenkovic előtte hosszan sorolta a nők elleni és a családon belüli erőszak horvátországi adatait: az utóbbi három év nők elleni gyilkosságainak több mint felében a férfi partner volt a tettes. Plenkovicnak a parlamenti szavazástól se kell már annyira tartania: ha a HDZ nacionalista szárnya ellene szavaz is, a liberális koalíciós partnerével, a kisebbségekkel és a baloldali ellenzék átszavazóival együtt bizonyosan meglesz a többsége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.