Az amerikai Nemzeti Fegyverszövetség (NRA) helyi idő szerint pénteken bejelentette: pert indított Florida szövetségi állam ellen, amely módosította a fegyverbirtoklásra vonatkozó törvényeket. Az NRA szerint az új szabályozás hátrányos helyzetbe hozza a fiatal férfiakat és nőket.
Rick Scott, Florida republikánus kormányzója pénteken ellenjegyezte a jogszabályt, amely 18-ról 21 évre emelte a fegyvervásárlás alsó korhatárát, és kiterjesztette a hatóságok fegyverelkobzási jogkörét. A módosítás egyúttal lehetővé tette, hogy egyes tanárok és alkalmazottak – speciális kiképzést követően – fegyvert viselhessenek az oktatási intézményekben.
Az NRA hangsúlyozta, hogy az új törvény ellenkezik az Egyesült Államok alkotmányának második kiegészítésével, amely szerint a fegyverviselés alkotmányos alapjog. A szervezet kifogásolta, hogy a módosítás „teljesen eltörölte a 18 és 21 év közötti korosztály törvénytisztelő felnőtteinek jogát a fegyvertartáshoz és -viseléshez”. A szövetség szerint az új jogszabály „különösen a fiatal nőket sérti, akik ebben a korban kisebb valószínűséggel követnek el erőszakos bűncselekményt, mint a társadalom idősebb tagjai”.
Ezzel szemben a szigorításért lobbizó aktivisták elégtelennek találták a módosítást, amelyből kimaradt a Valentin-napi floridai tömeggyilkosság túlélőinek legfontosabb követelése, hogy tiltsák be a gépkarabélyhoz hasonló félautomata puskákat.
A szigorítást épp egy, az említett korosztályhoz tartozó fiatal mészárlása miatt hozta a floridai vezetés: a 19 éves Nikolas Cruz tizenhét embert ölt meg félautomata fegyvereivel egy iskolában. A lövöldözés túlélői közül az egyik 16 éves diáklány azt nyilatkozta az amerikai sajtónak, hogy a törvényhozók imádságai nem segítenek, cselekedniük kellene, az egyik tanár pedig azt hangsúlyozta, hogy „muszáj a kongresszusnak többet tennie” a fegyvertartás korlátozása érdekében. Bill Nelson floridai demokrata párti szenátor a kongresszusban a könnyeivel küszködve mondta: „egy ponton ki kell mondanunk, hogy elég”.
Az ámokfutó ellen szerdán vádat emeltek tizenhétrendbeli gyilkosság miatt. Cruz ügyvédje közölte, hogy védence kész bűnösnek vallani magát, ha az ügyészek lemondanak a halálbüntetés lehetőségéről, és helyette életfogytiglani börtönbüntetést kérnek rá.
Az Egyesült Államok a nyugati országok között az egyetlen, ahol a fegyverviselés alkotmányos alapjog az alaptörvény 1791-ben elfogadott második kiegészítése óta. A vásárlás és viselés szabályait az egyes államok határozzák meg.