Súlyos mérgezéses tünetekkel kezelnek egy volt orosz kémet az angliai Salisbury városának kórházában. A 66 éves férfit és a vele lévő, 30-as éveiben járó nőt eszméletlenül találták a város egyik bevásárlóközpontja előtt egy padon, most mindkettőjüket válságos állapotban kezelik a városi kórház intenzív osztályán.
A Guardian arról ír, a Szkripal mellett talált áldozat a kém lánya, Julija. A legfrissebb hírek szerint két olyan rendőr is kórházba került enyhe tünetekkel, aki kapcsolatba lépett az áldozatokkal, őket már kedden haza is engedték.
Bár vélhetőleg véletlen egybeesés, de a Guardianben is felhívják rá a figyelmet, hogy az utóbbi időkben két családtag is meghalt a Szkripal famíliában: a 66 éves kém felesége nemrég hunyt el rákban, 43 éves fia pedig tavaly halt meg Szentpéterváron.
A Wiltshire megyei rendőrség hétfő esti sajtótájékoztatója szerint a hatóságok akkor még nem tudták, hogy bűncselekmény történt-e, de a nyomozást vezető tiszt hangsúlyozta, hogy az incidenst nem terrorellenes eljárásban vizsgálják. Kedd délelőtti hírek szerint azonban a brit terrorelhárítók különleges egységei is segítik a nyomozást.
De ki a megmérgezett exkém? Brit sajtóértesülések szerint a férfi a brit külső hírszerzés (MI6) egy volt orosz ügynöke, Szergej Szkripal. Az orosz katonai hírszerzés egykori ezredese állítólag tizenegy éven át dolgozott a brit szolgálatnak, Nyugat-Európában tevékenykedő orosz ügynökök tucatjait leplezte le, és a hivatalos orosz vádak szerint ezért 100 ezer dollárt kapott az MI6-től.
Szkripalt 2006-ban Oroszországban 13 év fegyházra ítélték, ám 2010-ben, amikor egy orosz–amerikai kémcsere során négy oroszt cseréltek Moszkva tíz amerikai alvó ügynökére, köztük a csinos Anna Chapmanre, Nagy-Britanniába távozott.
A brit sajtó akkori értesülései szerint a kémcsere során Oroszországból Amerikába távozók repülőgépe egy időre megállt a brit királyi légierő (RAF) Brize Norton-i támaszpontján, ahol a gépből „többen kiszálltak”. A korabeli beszámolók az írták – bár hivatalos helyen azóta sem erősítették meg –, hogy köztük volt Szergej Szkripal is.
Egyelőre nem ismeretes, hogy a férfi és lánya mitől lett súlyos beteg, de a vizsgálatot irányító tiszt elmondta, hogy a hatóságok „komoly incidensnek” minősítették a történteket. A nyomozók arra gyanakszanak, hogy a férfi és a nő egy fentanil nevű, fájdalomcsillapítókhoz használt, rendkívül erős hatású szintetikus szertől került eszméletlen állapotba.
A brit beszámolók az esetet természetesen párhuzamba állítják a Litvinyenko-gyilkossággal. Az orosz állambiztonsági szolgálat (FSZB) egykori alezredesét – aki szembefordult az orosz kormánnyal, és 2000-ben Londonba emigrált – 2006 novemberében hatalmas adag polónium 210-es sugárzó izotóppal ölték meg. A mérgező anyagot a Scotland Yard szerint Alekszandr Litvinyenko teájába csempészték a nyugat-londoni Millennium Hotel bárjában, ahol a volt FSZB-tiszt két egykori ügynöktársával, Andrej Lugovojjal és Dmitrij Kovtunnal találkozott.
Nagy-Britanniában 2007-ben hivatalosan vádat emeltek a hazájában később parlamenti képviselővé választott Lugovoj ellen, és kérték kiadatását, ám Moszkva megtagadta. Az esetet diplomaták kölcsönös kiutasítása követte, és a két ország kapcsolatai azóta is mélyponton vannak.
Egyébként nem Litvinyenko volt az első és nem is az utolsó oroszokhoz, illetve szovjetekhez kötött haláleset a Brit-szigeteken: 1978-ban Georgi Markov, 2012-ben German Gorbuncov és Alekszander Perepilicsnij, 2013-ban Borisz Berezovszkij, 2014-ben pedig Scot Young hunyt el gyanús körülmények között.
A mostani botrány kapcsán a Kreml keményen kritizálta a brit médiát, amiért az orosz kormányzatot gyanúsítgatja. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő közlése szerint semmit nem tudnak az incidensről, illetve arról, mi okozhatta Szkripal rosszullétét. Mint mondta, a britek nem vették fel a kapcsolatot Oroszországgal az ügyben, illetve nincs tudomása arról, hogy Szkripalnak van-e még orosz állampolgársága. Az orosz média kormánypárti fele is nekiesett a brit médiának, azzal vádolva, hogy legyártotta a Litvinyenko 2.0 ügyet a közelgő orosz elnökválasztás előtt.
Andrej Lugovoj – akit Litvinyenko megmérgezésével gyanúsítanak Nyugaton – szintén megszólalt, szerinte nem volt fair a brit sajtótól, hogy efféle következtetésekre jutott Szkripal ügyében. „Nem zárom ki, hogy ez újabb provokáció a brit hírszerzéstől” – szögezte le egy kormánypárti újságnak nyilatkozva.
###HIRDETES###