A térségből a szíriai hadsereg médiája szerint ismét „folyosót\" nyitnak, ezúttal a Fajlak ar-Rahmán nevű iszlamista csoport tagjai és családjuk számára, hogy a szíriai fővárossal kelet felől gyakorlatilag egybenőtt Zamalka, Irbín, Ajn-Terma és Dzsobar településekről az északnyugat-szíriai Idlíb tartomány azonos nevű székhelyére távozhassanak.
A szíriai erők által három részre szakított Kelet-Gúta kiürítésének második szakaszára azt követően kerülhet sor, hogy a Szíriában harcoló orosz erők és a Fajlak ar-Rahmán képviselői előző nap megállapodásra jutottak a kivonulás feltételeiről.
Hasonló egyezményt kötött a héten a szíriai kormányerőkkel egy másik lázadószervezet, az Ahrár as-Sám. Ez utóbbi egyezmény 1500 harcos és 6 ezer civil evakuálását írta elő a szintén kelet-gútai Harasztá városából Idlíb tartományba. A helyi Sana hírügynökség szerint a szíriai hadsereg megkezdte bevonulását Harasztába, ahol hozzálátnak az útakadályok elbontásához és az esetleg hátrahagyott robbanószerkezetek hatástalanításához.
A Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) szerint, amely helyi aktivistahálózata révén követi nyomon a polgárháború fejleményeit, a damaszkuszi rezsim és a vele szövetséges erők mostanra Kelet-Gúta legalább 90 százalékát ellenőrzésük alá vonták a térség ostromának február 18-ai kezdete óta.
A szíriai főváros mintegy 400 ezer lakosú elővárosi térségét eddig mintegy 105 ezer ember hagyta el, beleértve azt a 700 főt, aki szombaton indult útnak – jelentette szombaton a RIA Novosztyi orosz hírügynökség az orosz védelmi minisztérium közlésére hivatkozva.
Bassár al-Aszad szíriai elnök és fő szövetségese, Vlagyimir Putyin orosz államfő – az ENSZ Biztonsági Tanácsának tűzszüneti felhívása ellenére – csupán napi öt órás fegyverszünet betartását rendelte el, hogy aki akarja, elhagyhassa a hadsereg által ostromolt térséget.