A vereség után inkább Brüsszelt választják a DK-sok

Niedermüller Péter és Molnár Csaba európai parlamenti képviselők hiába jutottak be a Gyurcsány vezette párt listáján.

Arató László
2018. 04. 09. 15:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az országgyűlési választáson két olyan politikus indult, aki egyben az Európai Parlamentben (EP) is képviselő: Niedermüller Péter és Molnár Csaba, mindketten a Demokratikus Koalíció (DK) részéről. Utóbbi ugyan nem mérette meg magát egyéniben, Niedermüller azonban Budapest 4-es számú választókörzetében indult, ahol csak 37,13 százalékot sikerült besöpörnie, a fideszes Varga Mihály 5 százalékkal előzte meg. Niedermüller azonban a DK országos listájának negyedik helyén állt, így mandátumra jogosulttá vált, Molnár pedig a lista második helyezettjeként juthat az Országgyűlésbe. Csakhogy választaniuk kell: EP-képviselőként ugyanis nem lehetnek a nemzeti parlamentnek is a tagja.

Az európai parlamenti képviselők választásáról szóló jogszabályt még 1976-ban alkották meg, itt felsoroltak számos olyan körülményt, amely összeférhetetlen az EP-képviselői mandátummal. Idetartozik például, ha valaki egy tagállami kormány vagy az Európai Bizottság vagy Bíróság, a Számvevőszék tagja, az Európai Központi Bank igazgatóságának a tagja, esetleg európai ombudsman. A nemzeti parlamenti tagság akkor még nem tartozott ebbe a körbe, azt csak egy 2004-es módosítás rendelte el. Ez volt az a nagy bővítési hullám, amelynek során Magyarország is belépett az Európai Unióba. Onnantól kezdve ha egy EP-képviselő tagja lesz a nemzeti parlamentnek – vagy fordítva –, akkor az egyik megbízatásáról le kell mondania.

Lapunk megkérdezte Niedermüller Pétert, melyik parlament tagja lesz a jövőben. A politikus kijelentette, hogy a listás mandátumáról lemond, átadja a helyét egy utána következőnek, kedden reggel pedig repülőgépre ül, és Brüsszelbe utazik, EP-képviselőként folytatja. Tervei szerint a 2019-es európai parlamenti választás után is marad az uniós törvényhozás tagja – a választási eredményektől függően természetesen. A politikus megjegyezte, hogy ha megnyerte volna az egyéni körzetét, akkor értelemszerűen inkább azt a mandátumot tartotta volna meg. Molnár Csabát is megkérdeztük, ő hasonlóan nyilatkozott, vagyis folytatja a munkáját Brüsszelben.

Mivel a DK-lista 5. és 6. helyén szereplő Varju László és Oláh Lajos is egyéniben szerzett mandátumot, s a Gyurcsány-párt összesen hat listás helyre jogosult, a sorrendben következő Székely Sándor, Gréczy Zsolt, Ara-Kovács Attila és László Imre juthat a magyar törvényhozásba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.