Az amerikai és a kanadai magyar külképviseleteken befejeződött a voksolás

Az USA-ban 2357-en regisztráltatták magukat, a részvételi arány magas volt, 80-85 százalékos.

MTI
2018. 04. 08. 4:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai és a kanadai magyar külképviseleteken közép-európai idő szerint vasárnap hajnalban befejeződött a voksolás a magyar országgyűlésiképviselő-választásokra. Az Egyesült Államokban és Kanadában helyi idő szerint szombaton este hét órakor fejeződött be a szavazás. A jogosultak az észak-amerikai kontinensen az időeltolódás miatt voksolhattak szombaton, mindenütt reggel hat óra és este hét óra között.

A külképviseleteken – előzetes regisztrálás után – azok szavazhattak, akik magyar állampolgárok, és rendelkeznek magyarországi lakhellyel. Aki magyar állampolgár, de nincs állandó magyarországi lakcíme, csakis levélben szavazhat.

Az Egyesült Államokban öt városban – Washingtonban, New Yorkban, Chicagóban, San Franciscóban és Los Angelesben – várták a külképviseletek a szavazókat, míg az északi Kanadában a fővárosban, Ottawában lévő magyar nagykövetségen és a torontói magyar főkonzulátuson lehetett voksolni.

Az Egyesült Államokban 2357-en regisztráltatták magukat, s csaknem mindenütt magas, 80-85 százalékos volt a részvételi arány. A külképviseleti választási iroda (küvi) jelen lévő vezetői arról tájékoztatták az MTI-t, hogy incidens, rendzavarás, rosszullét sehol nem történt, a szavazás mindenütt zavartalanul zajlott le. Egy panaszos bejelentés volt, mégpedig a washingtoni magyar nagykövetségen.

Az amerikai fővárosban 378-an regisztráltak, és 302 szavazó jelent meg, ez 80 százalékos részvételi arányt jelent. 140-150 volt azoknak a választóknak a száma, akik – mivel nem rendelkeznek magyarországi lakcímmel – a levélben leadott voksukat személyesen adták át a nagykövetségen berendezett választási helyiségben. Peterdi Anikó, a külképviseleti választási iroda washingtoni elnöke az MTI-nek elmondta: „Egy panasztételre került sor a választási listán való részvétellel kapcsolatban”. Az illető a nemzetiségi listán regisztrált, de a listán nem szerepelt, emiatt panasszal élt.

Az észak-amerikai kontinensen a legtöbben New Yorkban járultak az urnákhoz. 1070 fő regisztrált, és 947 magyar állampolgár – a szavazók 88,5 százaléka – el is ment szavazni. A csakis levélszavazásra jogosultak közül 94-en személyesen vitték be a lezárt borítékot a főkonzulátusra. Dr. Rónaszéki Áron, a külképviseleti választási iroda New York-i vezetője telefonon arról tájékoztatta az MTI-t, hogy az utolsó szavazó 15 másodperccel az urnazárás előtt érkezett meg, de még fogadták. A voksolás zökkenőmentes volt, hangsúlyozta, de hozzátette, hogy voltak, akiket vissza kellett utasítani, mert vagy nem szerepeltek a választási jegyzékben, vagy csakis levélben szavazásra voltak jogosultak, ám erről nem volt tudomásuk. A New York-i misszión „több olyan eset volt, hogy valaki levélben szavazott volna, de nem kapta meg a csomagot” – közölte dr. Rónaszéki Áron.

Kumin Ferenc New York-i főkonzul az MTI-nek elmondta: a főkonzulátus már tavaly ősz óta folyamatosan tájékoztatta a helybéli magyarságot a választási tudnivalókról. New Jerseyben, Connecticutban, Pennsylvaniában jártak, s ahová nem jutottak el, ott a tiszteletbeli konzulok segítségét kérték. „Egyszerű dolog a külföldi voksolás, de van néhány olyan szabály, amelyet nagyon meg kell érteni. Sokszor a magyar nyelv hivatalos fordulataiban talán már nem olyan könnyen kiigazodó idős embereknek kélt el a részletes tájékoztatás” – fogalmazott Kumin Ferenc.

Chicagóban – mint arról Bencsik Zita főkonzul és Benedek J. Attila, a külképviseleti választási iroda elnöke tájékoztatott – 225 magyar regisztráltatta magát a választásokra, 194-en meg is jelentek az urnáknál, de csak 189-en szavazhattak. Azt utasították el, aki vagy nem szerepelt a választói névjegyzékben, vagy a személyazonosító dokumentumában és a választói névjegyzékben szereplő név nem egyezett meg. „Ez többnyire akkor szokott előfordulni, ha valaki elválik, és elfelejti átvezetni a névváltoztatást a személyi dokumentumaiban” – mondta el Bencsik Zita főkonzul.

Los Angelesben szintén nagy érdeklődés kísérte a választást, 380-an regisztráltak, és az urnáknál 317 választó helyezte el voksát. Partl Alexandra Petra küvi-elnök az MTI-nek elmondta: a nagy érdeklődést mi sem jellemezte jobban, mint hogy az első választó a reggel hat órakor megnyílt szavazóhelyiségben hat óra öt perckor már megjelent. Los Angelesben 11 szavazni próbálót utasítottak el, mert nem szerepelt a választási névjegyzékben. A magyarországi állandó lakcímmel nem rendelkező, levélben szavazók közül szombaton 45-en személyesen vitték be a főkonzulátusra a levélbe zárt voksukat.

A szavazás rendben, zökkenőmentesen zajlott Los Angelesben és a másik kaliforniai nagyvárosban, San Franciscóban is. Palotai Andrea, a San Franciscóban tevékenykedő választási bizottság vezetője az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a 302 regisztrált szavazó közül 266-an voksoltak, hét személyt pedig elutasítottak, mert nevük nem szerepelt a választói névjegyzékben. San Franciscóban egy magyar élt panasszal: levélben szeretett volna szavazni, de nem kapta meg a levélcsomagját.

A kanadai fővárosban, Ottawában 120-an regisztráltak, és 94-én le is adták a szavazatukat, ez csaknem 80 százalékos részvételi arányt jelent. Valentovics Péter, a küvi ottawai vezetője szerint rendkívüli esemény, technikai malőr nem fordult elő, panasszal sem élt senki. „Ottawában összesen 240 polgár szavazott levélben” – tette hozzá Valentovics Péter.

A kanadai Torontó magyar főkonzulátusán – dr. Bernhard Barbara Éva helyi küvi-elnök tájékoztatása szerint – körülbelül 85 százalékos volt a részvétel, a 411 regisztrált szavazóból 356-an adták le a voksukat. „Rendkívüli esemény nem történt” – hangsúlyozta dr. Bernhard Barbara Éva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.