A nyilatkozattervezetet ismét a nem állandó BT-tag Kuvait nyújtotta be, és az ország ENSZ-nagykövete elmondta újságíróknak, hogy a dokumentum szövege ugyanaz volt, mint azé a tervezeté, amelynek kiadását Washington a múlt szombaton megakadályozta. Előtte pénteken António Guterres ENSZ-főtitkár is szorgalmazott egy független és átlátható vizsgálatot a történtek miatt.
Az Egyesült Államok mindkét esetben a szavazást előkészítő munkát szakította félbe – közölte egy neve elhallgatását kérő diplomata. Egy másik, szintén név nélkül idézett diplomata pedig arról számolt be az AFP hírügynökségnek, hogy a pénteki ülésen a BT tizenöt tagországa közül tizenkettő támogatta a tervezetet. Nem árulta el, hogy melyik volt az a két ország, amely az elutasító amerikai állásponttal azonosult. Ugyanő elmondta, hogy e pillanatban nem tervezik a BT újabb összehívását.
Rijád Manszur, a palesztinok ENSZ-nagykövete az újabb kudarcra reagálva azt közölte: ha az ENSZ legfőbb testülete nem cselekszik az ügyben, akkor elképzelhető, hogy a palesztinok a 193 tagországból álló közgyűléshez fordulnak egy nemzetközi vizsgálat elindítása érdekében.
A Gázai övezetet Izraeltől elválasztó határ mentén a pénteki összecsapásokban a legfrissebb adatok szerint kilenc palesztin halt meg izraeli katonák lövedékeitől, és mintegy négyszáz megsebesült, köztük harminc súlyosan – közölte szombaton az Iszlám Ellenállási Mozgalom (Hamasz) radikális palesztin szervezet irányította Gázai övezet egészségügyi minisztériumának szóvivője. A halottak között van egy tizenhat éves fiú és egy palesztin újságíró is.
Múlt péntek óta már harmincegy palesztin vesztette életét a határ menti összetűzésekben. Évek óta ez volt a legvéresebb hét az övezetben.
Az izraeli hadsereg azt közölte: megakadályozta, hogy a palesztinok újra és újra megpróbálják áttörni a határkerítést, és „a szabályzat által megengedett módon tömegoszlató eszközöket és éles lőszert vetettek be válaszul” a behatolási kísérletek megakadályozására.
A Hamasz a héten arra szólította fel az általa uralt Gázai övezet lakóit, hogy hat héten át tiltakozzanak a „fojtogató” izraeli blokád ellen, és követeljék a palesztin menekültek visszatérésének lehetőségét oda, ahonnan Izrael megalapításakor elűzték őket. A határnál több ezer palesztin gyűlt össze, kövekkel dobálták meg az izraeli katonákat, és égő gumiabroncsokat gurítottak feléjük.