Kalasnyikovval tüzelt a rohamrendőrökre a Majdan-tüntető, őrizetbe vették

A férfi az első, akit meggyanúsítottak a rendfenntartók megölésében való részvételért.

MTI
2018. 04. 03. 17:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrán hatóságok őrizetbe vették kedden Ivan Bubencsiket, akit azzal gyanúsítanak, hogy megölt két rohamrendőrt 2014 februárjában a kijevi Majdan-tüntetések idején – erősítette meg az UNIAN hírügynökségnek Szerhij Horbatyuk, az ukrán főügyészség kiemelt ügyeket vizsgáló osztályának vezetője.

A lvivi illetőségi férfit korábban tanúként hallgatták ki a hatóságok, kedden viszont átadták neki a hivatalos meggyanúsításáról szóló dokumentumot, és őrizetbe vették. A dokumentum szerint kétrendbeli emberöléssel és egy gyilkossági kísérlettel gyanúsítják. Várhatóan még a nap folyamán dönt a kijevi Pecserszk kerületi bíróság, hogy előzetes letartóztatásba helyezi, vagy szabadlábon védekezhet a férfi.

A Glavred ukrán hírportál emlékeztetett arra, hogy Bubencsik 2016-ban egy lapinterjúban – amely nagy visszhangot váltott ki – arról beszélt, hogy 2014. február 20-án egy kijevi belvárosi épületből Kalasnyikov gépkarabéllyal tüzet nyitott az azóta feloszlatott Berkut rohamrendőri alakulat tagjaira, közülük kettőt megölt, többet megsebesített.

A férfi az első, akit meggyanúsítottak azzal, hogy a 2013–2014-es Majdan-tüntetések alatt részt vett rendfenntartók megölésében. Az ukrán híradások ugyanakkor emlékeztettek arra, hogy 2014. február 21-én a kijevi parlament amnesztiatörvényt fogadott el, amely alapján nem lehetne felelősségre vonni semmilyen bűncselekményért az európai integrációt, majd később már hatalomváltást is követelő Majdan-tüntetések résztvevőit.

A tüntetések alatt különböző adatok alapján 106-108 demonstráló vesztette életét, java részük lőfegyver okozta sérülésekbe halt bele 2014. február 18-a és 20-a között, amikor a Berkut-egyenruhások, valamint háztetőkről mesterlövészek tüzet nyitottak a demonstrálókra.

Az ukrán hatóságok az azóta eltelt időben a Berkut több tucat tagja ellen indítottak eljárást, de java részük Oroszországba menekült az igazságszolgáltatás elől. Legutóbb tavaly év végén számolt be az ukrán sajtó öt egykori rohamrendőr vizsgálati fogságának január 19-éig szóló meghosszabbításáról. Jogerős ítélet azonban még egy volt rendfenntartóval szemben sem született a tüntetéseken történtek miatt.

A belügyi minisztérium hivatalos adatai alapján 2014. február 18-a és március 2-a között az egész országban összesen 20 rendfenntartó halt meg szolgálatteljesítés közben. Ukrán sajtóhírek szerint Kijevben, közvetlenül a Majdan-tüntetések alatt 2014. február 18-a és 20-a között 4 rendfenntartó szenvedett halálos sérüléseket.

A demonstrációk 2013. november 21-én kezdődtek a főváros Függetlenség terén, közkeletű nevén a Majdanon, miután Mikola Azarov miniszterelnök bejelentette, hogy – Moszkva nyomására – elállnak az Európai Unióval kötendő társulási megállapodás aláírásától. November 30-ára virradóan a Berkut rohamrendőrei brutálisan összevertek a téren több tucat békés demonstrálót, zömükben egyetemistákat. Ez fordulatot hozott, ezután százezrek vonultak utcára, és már nemcsak európai integrációt, hanem hatalomváltást, Viktor Janukovics elnök és kormánya lemondását követelték. Kijevben a tüntetések csúcspontján a résztvevők száma becslések alapján elérte a hétszázezret. Nemcsak Kijevben, de több vidéki nagyvárosban is tüntetések kezdődtek.

2014 elején a békés demonstrációkkal párhuzamosan a tüntetők radikálisabb része és a rohamrendőrök között utcai harcok bontakoztak ki. Február 18-a és 20-a között a rendfenntartók rohamokat indítottak a tüntetők ellen, s akkor már éles lövedékkel lőttek rájuk. A vérontást elítélve a parlament több mint kétharmados többséggel február 22-én menesztette hivatalából Janukovicsot, aki akkor már menekülőben volt Oroszország felé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.