Elutasította a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) végrehajtó tanácsának szerdai rendkívüli ülésén részt vevő brit küldöttség azt az orosz javaslatot, hogy a két ország közösen folytasson vizsgálatot Szergej Szkripal volt orosz–brit kettős ügynök és lánya március eleji angliai megmérgezése ügyében – írja az MTI.
A delegáció a Twitter közösségi portálon közzétett bejegyzésben „perverznek” nevezte az orosz fél felvetését. Szerintük ez elterelő taktika, újabb „dezinformáció, hogy kikerüljék a kérdéseket, amelyeket az orosz hatóságoknak meg kell válaszolniuk” – írták.
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet 41 tagú végrehajtó tanácsa – benne Nagy-Britanniával és Oroszországgal – zárt ajtók mögött tanácskozik a Szkripal-ügyről Hágában. A testület ülését orosz kezdeményezésre hívták össze, és Vlagyimir Putyin előző napi tájékoztatása szerint húsz kérdést javasoltak megvitatni. Ankarai sajtótájékoztatóján az orosz államfő hozzátette: reméli, a tanácskozáson egyértelművé válik, hogy mi történt március 4-én Salisburyben. A 41 tagú testületnek azonban kétharmados többséggel kell határoznia, és ezt általában nehéz elérni.
Brit szakértői vizsgálat szerint Szergej Szkripalt, az orosz katonai hírszerzés egykori ezredesét, a brit külső hírszerzés (MI6) volt ügynökét és Julija Szkripalt Novicsok osztályú, fegyverként is használható, még a Szovjetunió által kifejlesztett idegméreg-hatóanyaggal mérgezték meg. London gyilkossági kísérletnek tartja megmérgezésüket, amelyért a brit kormány hivatalos szóhasználata szerint „nagy valószínűséggel” Oroszországot terheli a felelősség.
Oroszország tagadja ezt, és egyfajta fordulópontként tekint egy Nagy-Britanniában kedden ismertetett interjúra, amelyet a Sky News készített a Porton Down katonai kutatólaboratórium vezetőjével. Gary Aitkenhead a hírtelevíziónak úgy fogalmazott, nem tudják meghatározni a hatóanyag pontos forrását, csak azt, hogy Novicsok osztályú vagy hasonló mérget használtak. Hangsúlyozta azonban, hogy az ő feladatuk tudományos bizonyítékot szolgáltatni a hatóanyag pontos azonosításához, nem pedig megmondani, hol is állították elő. Hozzátette, egy ilyen rendkívül összetett anyag előállítására csak állami szereplő képes.
Az igazgató szerint a brit kormány más információkra támaszkodva jutott arra a következtetésre, hogy a Szergej Szkripal és a lánya ellen használt szer Oroszországból származik. Az interjú nyomán a brit kormány megerősítette álláspontját az ügyben, és a külügyminisztérium az interjúban elhangzottak után közölte, hogy „ez csak egy része” a hírszerzési információknak.
A Szkripal-ügy miatt Nagy-Britannia, valamint szövetségesei és Oroszország kölcsönösen kiutasítottak diplomatákat, s a brit–orosz diplomáciai kapcsolatok rendkívül feszültté váltak.
Ugyancsak szerdán, egy moszkvai nemzetközi biztonsági konferencián a brit és az amerikai biztonsági szakszolgálatok groteszk provokációjának minősítette a Szkripal-ügyet Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SZVR) vezetője.
„Még a Szkripalékkal elkövetett groteszk, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok szakszolgálatai által durván összetákolt provokációval kapcsolatban sem siet az európai országok egy része körültekintés nélkül követni Londont vagy Washingtont, hanem a történtekben való eligazodást részesíti előnyben” – mondta.
Nariskin a tétek felelőtlen emeléséről és az erő alkalmazásáról való lemondás fontosságát hangoztatta „egy második karibi válság elkerülése” érdekében. Mint mondta, a jólét és a fejlődés érdekében meg kell erősíteni a nemzetközi szervezeteket és nemzetközi jogrendet.