Még a nyáron történt, hogy egy fiatal szőkeség, a munkanélküliekkel foglalkozó ukrán állami alap vezetőjének fogadott lánya Monacóban Bentley-jével összetört néhány szintén drága kocsit. A közelmúltban az apát, Volodimir Halickijt is letartóztatták. A 49 éves tisztviselőnél a házkutatáskor több mint tíz aranyórát, s mintegy 7,5 millió dollár készpénzt találtak, s őrizetbe vételét kenőpénzek elfogadása miatt rendelték el.
Ez csak az egyik ilyen eset manapság Ukrajnában, ahol a Valerij Horoskovszkij vezette nemzetbiztonsági szolgálat nagy erőkkel dolgozik a korrupció visszaszorításán. Néhány éve a kenőpénzek elfogadása a köztisztviselői karban mindennapi volt. A felmérések alapján az ukránok 64,7 százaléka találkozott e jelenséggel. Az ország keleti részében ez az arány 34, míg a nyugatiban 80 százalék fölötti volt. A legkorruptabb intézmények között a bíróságokat, a rendőrséget és a különböző engedélyek kiadásával foglalkozó hivatalokat tartották számon. A megkérdezettek 57 százaléka vélte úgy, hogy az igazságnak komoly ára van, s 25 százalékuk még a bírósághoz fordulni is rettegett. Mindez a 20. század közepének latin-amerikai modelljét idézte.
Ma Ukrajnában, amely az európai közösség részévé kíván válni, s a társulásról, valamint a szabad kereskedelemről szándékozik szerződést aláírni az Európai Unióval, a gazdaság erősödését segítő reformok sora indult el. A korrupció a legfőbb akadály a fejlődés előtt, s a hatalom ellenfelei nem egyszer szövetségesre lelnek a bürokratikus apparátus soraiban és az oligarchák között is.
Európában ma nagy figyelmet kap az októberben hét évre ítélt exkormányfő, Julija Timosenko ügye, s eközben elsikkad jó néhány egyéb tény. Így az, hogy az elmúlt másfél évben a régi hatalmi struktúra 78 tagja ellen emeltek vádat, ugyanakkor 540 olyan személy ellen indult eljárás, aki 2010 után került pozícióba. Előzetes letartóztatásban van több nagyváros polgármestere, a földhivatal jó néhány magas rangú beosztottja, a pénzügyi szolgáltatások állami bizottságának elnöke, a krími legfelső tanács vezetője, s a herszoni terület kormányzója is. Augusztusban az odesszai vámőrség szinte egész vezérkarát tartóztatták le, amely hullám elért több bíróságot is. Mindez a korrupció elleni fokozottabb fellépés következményében történt.
Ukrajna befektetésekre vár, többek között az európai országokból, s a kormány komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy vonzóvá tegye az országot a külföldi tőke számára. A befektetési klímát javítandó csökkennek az adók, s a potenciális érdeklődők kedvezmények sorával számolhatnak. Az ukrán vezetés azt is érti, hogy a tőke elkerüli azt az országot, ahol mindent áthat a korrupció, ezért ez ellen az elmúlt húsz évben soha nem látott módon kíván fellépni. Volodimir Halickij esete így csak egy epizód ebben a történetben.
Koszty Bondarenko
A szerző ukrán politológus
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó