Amikor ezt a rajzos videoklipet (Jármű dal) először megnéztem, meresztgettem a szemem, talán nem is vettem levegőt. Az összevert pofájú nyúl, a tolakodó, hasonlóan aszimmetrikus pingvin, és a harmadik figura, amiről csak annyi biztos, hogy két szeme és egy nyaka van, ja meg hogy zöld, még nem tudtam, hogy olyan élmény tárul elém, mint amilyen. (A dal legalulra görgetve hallgatható meg!)
Az első versszakkal kapcsolatos észrevételek slágvortokban:
1) Az „autóval” szót NEM szedjük szét négy hangra!
2) Pizzát motorral hozzák HELYETT a pizzát motorral hozzák.
3) A „szemetet” szó három rövid szótag, nem két hosszú közé ékelt egy rövid.
4) „Élelmet”? Két hosszú és egy rövid szótag, nem hosszú-rövid-hosszú.
5) Turistasssereg helyes ejtésmódja egy s-sel van. (Ez is szótaghosszgubanc.)
6) A „tengereket” szóban megint csak nem a második, hanem az első szótag a hosszú.
6+1) A súlytalan szótagokra eső sorkezdetek egyértelműen mutatják, hogy ezt a szöveget csak úgy odabúrták a gyerekek elé, nem volt ez igazán gondosan összegereblyézve.
Jön a refrén. Azt ígéri, hogy itt minden rendben lesz, aztán a három hosszú szótagot tartalmazó „könnyebben”-t beszorítják egy „ti-ti” ritmusba és egy sorkezdő „tá”-ba. Eszméletlen...
Második versszak:
1) A „Balaton” első szótagja bizony hosszú...
2) A csúcsok csúcsa a negyedik sor: „Traktóóóóóór szánt miiiiiiinden hajnalon”. Hagyjuk is, hogy semmi értelme, és hogy a Badacsonnyal szemközti déli partszakasz mentén szántóföld bizony alig van, de a ritmus kirívóan nem illik a szöveg ritmusára, visszafogottan is borzasztóan zavarónak tartom, szerintem nem szolgált rá a célközönség erre.
3) Jön még egy beeeeeteget (tehénnel...)
4) „Repülővel megyek”, ezt mindenképpen le akarta írni a szövegíró, talán mondjuk – legyünk együtt érzőek – a rajz kényszerítette, de hát nem jön ki a szótagszám, és ezért kicsit olyan lett, mint Galla Miklós klasszikus Dallaszának vége, íme:
Itt jegyezném meg, hogy a Galla-nóta „negatiffigúúúúra” szövege pont beleillene ebbe a dalkölteménybe... (Egy kommentelő egyébként inkább Galla tévémacis nótájához hasonlítja a fűzfapoéta alkotását.)
5) Az űrhajó bejárja a kék eget? Talán inkább feketét, nem? Hmmm...
A dal rapes közjátéka sehogy nem illik az üzenetbe („Inkább ülj fel a biciklire!”), a sportverdába csábított csaj inkább más közlekedési eszközt választ – egy lovat.
Mindettől függetlenül legyünk igazságosak: az internet népe, az eddigi pár ezer kattintó inkább pozitívan fogadta a dalt, sokak kérdezték társaikat egyes nehezen érthető szövegelemre, illetve nem kevesen tettek megjegyzést az énekes kompetenciájával kapcsolatban. Ezek után a szülőké a felelősség, hogy a szövegritmust és a tisztaságot, zenei egységességet kincsként őrző Kaláka – vagy még a most iszonyúan divatos Alma együttes – világa mellé felnő-e a gyerekek szemében a Kerek Mese. Kodály országában azért én vigyáznék a gyerekekre, mert nem jogosít fel mindenre az, hogy a bicikli felé tereljük már a legkisebbeket is.