Soproni évadzáró

2000. 05. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különleges díjátadásra került sor tegnap este hét órakor a soproni Petőfi Színházban. A maga nemében példátlanul egy vidéki város kitüntetésében részesült a főváros egyik művelődési intézménye. Igaz, példátlan a díjat alapító Pro Cultura Sopron Kht. üzemeltette Petőfi Színház működése is, amennyiben Budapesten próbálnak, s csak az előadásaik idejére költöznek Sopronba a társulat tagjai. E különös kapcsolatnak köszönhette a Pro Cultura Sopron díszérmet a Fővárosi Művelődési Ház. „Nem egyetlen személynek, hanem az intézmény összes dolgzójának szól a kitüntetés” – hangsúlyozta Urbán Gyula, az FMH igazgatója. 1994 óta tart a két intézmény együttműködése – adott felvilágosítást Kocsis Liza, a Fővárosi Művelődési Ház közművelődési osztályvezetője -, vagyis ami-óta az Arizóna Színház társulata elhagyni kényszerült a mai Thália Színház épületét. „A Pro Cultura Kht. létrejöttekor, 1997-ben hívtuk életre többek között a díszérmet olyan intézmények, esetleg magánszemélyek számára, akik természetben, illetve anyagiakban jelentős módon támogatják színházunk működését” – tudtuk meg Nyerges Ferenctől, a társulat ügyvezető igazgatójától.„Amikor Sopron városa elhatározta saját teátruma megalapítását, rendelkezett ugyan színházépülettel, azonban ahhoz nem kapcsolódott színészház, vagy díszletgyártó műhely – elevenítette fel a kezdeteket Mikó István, a Petőfi Színház igazgatója. – A társulat majd minden tagja a fővárosban él, s több színházon kívüli munkája is ide köti őket.” Így jutottak a teátrum vezetői arra az elhatározásra, hogy keresnek egy olyan intézményt Budapesten, amely maradéktalanul képes megfelelni a színházi működés sajátos elvárásainak, ahol a bemutató előtti, úgynevezett főpróbahétig tudnak dolgozni.Az FMH-ban a színháztermen kívül található a stúdió játszóhely, továbbá a balett- és énekterem. Így a színtársulat akár három produkciót is képes párhuzamosan próbálni.„A Pro Cultura-díjat az együttes javaslata alapján adják át annak, aki jelentőset tett a színház érdekében. Már éppen ideje volt, hogy idén az FMH – ahová fiatalként Illés-koncertekre, táncházba jártam, vagy éppen felléptem a Kaláka együttessel – megkapja ezt a díszérmet” – fogalmazott Mikó István.Az évadzáró előadás estéjén átadták a Kabos-gyűrűt is, amelyet Molnár Zsuzsa és S. Tóth József színművészek kaptak. A Pro Cultura Sopron aranygyűrűt Varga Margit gazdasági igazgató és Incze József színművész vehette át. Arany Maszk-díjban részesült Rácz Brigitta ifjú színművésznő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.